al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice 32 254 36 79 sekretariat@sp58katowice.pl |
27 października odbyły się ostatnie zajęcia drugiej tury budowy bolidów. Zajęcia w tym dniu podzielone były na dwie części.
W pierwszej części projektowaliśmy breloczki do kluczy i inne gadżety wg własnego pomysłu, które potem wydrukowaliśmy na drukarkach 3D.
Druga część to praktyczne składanie szkieletu bolida – budowaliśmy układ jezdny i kierowniczy.
Na koniec każdy mógł wsiąść do takiego szkieletu i spróbować jak będzie wyglądać pozycja kierowcy.
Szkoda, że to koniec zajęć dla naszej grupy, lecz nie koniec projektu. Następna grupa z naszej szkoły już szykuje się na zajęcia – życzymy im dobrej zabawy.
Małgorzata Błotko
To już trzecie spotkanie – które minęło jak z bicza strzelił. Tym razem były to zajęcia praktyczne. Naszym zadaniem było stworzenie dziobu naszego bolida. Dostaliśmy specjalne kombinezony, rękawiczki i okulary ochronne. Wyglądaliśmy zabawnie, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Wszystkie te rzeczy były potrzebne ze względu na BHP, ponieważ pracowaliśmy z żywicą epoksydową, utwardzaczem i materiałem z włóka szklanego, z którego tworzyliśmy laminat. Ale zacznijmy od początku – zostaliśmy podzieleni na grupy. Jedna grupa cięła materiał na małe prostokąty. Druga grupa mieszała żywicę z utwardzaczem. Następna grupa musiała wyciąć ze styropianu odpowiedniej wielkości dziób i uformować go zgodnie z zasadami aerodynamiki. Inni nasączali materiał mieszaniną. Na koniec obklejaliśmy nasz dziób styropianowy nasączonym materiałem i wygładzaliśmy go. Na koniec porównaliśmy nasze dzioby – mamy zajęcia z grupą z Gliwic – oczywiście nasz dziób był lepszy. Czekamy na następne zajęcia, które będą za miesiąc.
Małgorzata Błotko
W minioną niedzielę (9 grudnia 2018 r) wraz z uczniami wybrałyśmy się po raz pierwszy na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Pierwsza grupa uczniów wzięła udział w zajęciach w ramach projektu "Projektowanie i budowa bolidów z napędem elektrycznym". Zajęcia rozpoczęły się od zajęć z grafiki... najpierw tej na papierze. Zadaniem uczniów było narysowanie rzutów bryły. Zadanie dla niektórych okazało się trudne - ważna była precyzja, jednak z pomocą doktorantów każdy wykonał zadanie perfekcyjnie. Później odbyliśmy wycieczkę po wydziale. Zobaczyliśmy pracownię robotyki, budowy maszyn oraz druku 3D. Największą ciekawość wzbudził jednak warsztat Greenpower. To tam zobaczyliśmy to, co nas najbardziej interesuje - bolidy. Każdy z uczniów mógł zobaczyć części, szkielet oraz silniki, z których w przyszłości ma powstać nasz pojazd. Odwiedziliśmy również aulę wykładową. Doktoranci opowiedzieli nam o ważnych uroczystościach, które się tam odbywają oraz kilka ciekawostek o życiu studenckim. Druga część zajęć z grafiki była znacznie ciekawsza... Nauczyliśmy się obsługi programu komputerowego Solid Edge. Program ten służy do tworzenia rysunków technicznych oraz rysunków 3D. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie modelu, który każdy dostał do ręki. Program bardzo spodobał się uczniom i zgodnie stwierdzili, że będą doskonalić pracę w nim w domu oraz na zajęciach szkolnych. W końcu to podstawa do zaprojektowania naszego bolidu. Popołudniu zmęczenia, ale bardzo zadowoleni z zajęć wróciliśmy do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia. Mamy nadzieję, że na kolejnych wydrukujemy swoje projekty na drukarce 3D. Zdjęcia w naszej Galerii.
Sandra Jakubowska
Małgorzata Błotko
Strona 1 z 2