al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sekretariat@sp58katowice.pl  
rodo   vulcan         bip logo  

Rekrutacja 2024/2025 - zarządzenia i terminy naboru.

Zapraszamy do naszej szkoły. Czekamy na Was :)

Tablica informacyjna. Dofinansowanie w SP 58.

Rządowe programy realizowane w szkole.

Współpraca miasta Katowice z organizacją UNICEF.

Programy i projekty realizowane w naszej szkole.

Doradztwo zawodowe. Wybór szkoły. Oferty szkół.

Poznaję - planuję - wybieram. Mapa karier.

"afazJA - możeMY", "WychodziMY poza schemaTY"

Innowacje nauczycieli - inkubator Popojutrze 2.0.

bolidy X201927 października odbyły się ostatnie zajęcia drugiej tury budowy bolidów. Zajęcia w tym dniu podzielone były na dwie części.
W pierwszej części projektowaliśmy breloczki do kluczy i inne gadżety wg własnego pomysłu, które potem wydrukowaliśmy na drukarkach 3D.
Druga część to praktyczne składanie szkieletu bolida – budowaliśmy układ jezdny i kierowniczy.
Na koniec każdy mógł wsiąść do takiego szkieletu i spróbować jak będzie wyglądać pozycja kierowcy.
Szkoda, że to koniec zajęć dla naszej grupy, lecz nie koniec projektu. Następna grupa z naszej szkoły już szykuje się na zajęcia – życzymy im dobrej zabawy.

Małgorzata Błotko 

Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

Dzisiaj (3 marzec) na Politechnice Śląskiej mieliśmy wykłady na temat części budowy bolidu. Były bardzo interesujące. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji o budowie i działaniu bolidów, które będziemy na najbliższych zajęciach składać. Później poszliśmy do sali, w której znajdował się symulator jazdy. Bardzo nam się to podobało i każdy chciał samodzielnie spróbować swoich sił na symulatorze. Następnie udaliśmy się do warsztatu, gdzie podłączaliśmy do akumulatorów silnik, lampy i klakson. Na koniec dnia mieliśmy wykład o amortyzatorach. Na wykładzie zaprezentowany był krótki film, jak samochód pokonuje drogę z miękkimi i twardymi amortyzatorami. Po całym dniu byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowolenia z dzisiejszego dnia.
bolidy 03 19
Sandra Jakubowska  

To już trzecie spotkanie  –  które minęło jak z bicza strzelił. Tym razem były to zajęcia praktyczne. Naszym zadaniem było stworzenie dziobu naszego bolida. Dostaliśmy specjalne kombinezony, rękawiczki i okulary ochronne. Wyglądaliśmy zabawnie, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Wszystkie te rzeczy były potrzebne ze względu na BHP, ponieważ pracowaliśmy z żywicą epoksydową, utwardzaczem i materiałem z włóka szklanego, z którego tworzyliśmy laminat. Ale zacznijmy od początku – zostaliśmy podzieleni na grupy. Jedna grupa cięła materiał na małe prostokąty. Druga grupa mieszała żywicę z utwardzaczem. Następna grupa musiała wyciąć ze styropianu odpowiedniej wielkości dziób i uformować go zgodnie z zasadami aerodynamiki. Inni nasączali materiał mieszaniną. Na koniec obklejaliśmy nasz dziób styropianowy nasączonym materiałem i wygładzaliśmy go. Na koniec porównaliśmy nasze dzioby – mamy zajęcia z grupą z Gliwic – oczywiście nasz dziób był lepszy. Czekamy na następne zajęcia, które będą za miesiąc.

 bolidy 3 2 2019

bolidy 3 2 19 2

Małgorzata Błotko  

 

W minioną niedzielę po raz drugi uczestniczyliśmy w zajęciach na Politechnice Śląskiej. Co robiliśmy? Najlepiej opowiedzą uczniowie... 
Na samym początku szkicowaliśmy samochód w rzucie aksonometrycznym. Nadaliśmy mu wymiary, po czym przenieśliśmy się go do programu Solid Edge. Jest to program, który pozwala nam na wykonywanie rysunków technicznych w 2D i 3D. Zaczęliśmy od wykonania pojedynczych części, a następnie złożyliśmy wszystko w całość.  Na koniec samochodzik wprowadziliśmy w ruch przy pomocy symulacji.
Kolejne zajęcia już 3 lutego. Prowadzący zdradzili nam, że następnym razem czekają na nas zajęcia praktyczne... będziemy składać części. Już nie możemy się doczekać.
bolidy I 2019
Wszystkich uczestników projektu zachęcamy do pobrania oprogramowania Simens Solid Edge, z którego korzystamy podczas naszych zajęć. 
 
Instrukcja pobierania:
W celu uzyskania pliku instalacyjnego należy wypełnić ankietę po prawej stronie witryny. Najlepiej jest wypełnić ją podając szkołę, do której uczęszczacie. 
Pobrany plik instalacyjny posiadał będzie informację na temat licencji. Zobacz link.

W minioną niedzielę (9 grudnia 2018 r) wraz z uczniami wybrałyśmy się po raz pierwszy na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Pierwsza grupa uczniów wzięła udział w zajęciach w ramach projektu "Projektowanie i budowa bolidów z napędem elektrycznym". Zajęcia rozpoczęły się od zajęć z grafiki... najpierw tej na papierze. Zadaniem uczniów było narysowanie rzutów bryły. Zadanie dla niektórych okazało się trudne - ważna była precyzja, jednak z pomocą doktorantów każdy wykonał zadanie perfekcyjnie. Później odbyliśmy wycieczkę po wydziale. Zobaczyliśmy pracownię robotyki, budowy maszyn oraz druku 3D.  Największą ciekawość wzbudził jednak warsztat Greenpower. To tam zobaczyliśmy to, co nas najbardziej interesuje - bolidy. Każdy z uczniów mógł zobaczyć części, szkielet oraz silniki, z których w przyszłości ma powstać nasz pojazd. Odwiedziliśmy również aulę wykładową. Doktoranci opowiedzieli nam o ważnych uroczystościach, które się tam odbywają oraz kilka ciekawostek o życiu studenckim. Druga część zajęć z grafiki była znacznie ciekawsza... Nauczyliśmy się obsługi programu komputerowego Solid Edge. Program ten służy do tworzenia rysunków technicznych oraz rysunków 3D. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie modelu, który każdy dostał do ręki. Program bardzo spodobał się uczniom i zgodnie stwierdzili, że będą doskonalić pracę w nim w domu oraz na zajęciach szkolnych. W końcu to podstawa do zaprojektowania naszego bolidu. Popołudniu zmęczenia, ale bardzo zadowoleni z zajęć wróciliśmy do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia. Mamy nadzieję, że na kolejnych wydrukujemy swoje projekty na drukarce 3D. Zdjęcia w naszej Galerii.

Sandra Jakubowska  
Małgorzata Błotko  

  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

Afazja

YouTube Sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

Rekrutacja

Mapa witryny

Odwiedzający

7396254
DzisiajDzisiaj1313
WczorajWczoraj2603
W tym tygodniuW tym tygodniu9557
W tym miesiącuW tym miesiącu77141
OgółemOgółem7396254

Właśnie teraz

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie