"EuroWeek"
Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija
Uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w Euroweeku w 2016 roku.
EUROWEEK 2017
Nasza tegoroczna przygoda z ,,Euroweekiem” zaczęła się 28 marca. Zwarta i gotowa grupa uczniów ruszyła w drogę do Międzygórza - pięknej, malowniczej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej. Po rozpakowaniu bagaży i powitalnej kolacji nadszedł czas na poznanie pozostałych uczestników projektu oraz zagranicznych wolontariuszy. Naszymi opiekunami byli wolontariusze z: Meksyku, Indii, Chin, Peru, Kenii oraz Hiszpanii.
Każdy dzień zaczynał się od ćwiczeń zwanych Energizer – które dawały uczniom zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Następnie młodzież pracując w grupach, przygotowywała różnorodne projekty – układanie historyjki z wylosowanym wyrazem, odgrywanie scenek, kręcenie krótkich filmików, odgadywanie zagadek - to tylko niektóre z nich. Oprócz nauki był również czas na rozrywkę: karaoke, teleturnieje, pokaz talentów i międzynarodowe tańce. Wszystkie zajęcia odbywały się oczywiście w języku angielskim.
Na zakończenie dnia wolontariusze posiłkując się prezentacjami i filmami, opowiadali uczestnikom o życiu, tradycjach i zwyczajach w swoich ojczystych krajach. Opiekunowie poza wiedzą merytoryczną i szlifowaniem języka starali się nauczyć młodzież dostrzegać inne wartości, takie jak: miłość, szacunek , tolerancja, przyjaźń itp. Każdy z nich mniej lub bardziej świadomie uświadamiał im, że życie to długa podróż, a każdą chwilę powinni wykorzystywać tak, aby niczego nie żałować.
Nasi uczniowie, podczas tego pięciodniowego pobytu spotkali wielu ciekawych ludzi, z którymi połączyła ich niesamowita więź i chociaż podczas pożegnalnego wieczoru nie obeszło się bez łez, do Katowic wróciliśmy weseli i uśmiechnięci.
W imieniu uczniów biorących udział w Euroweeku i innych projektach oraz swoim chciałabym podziękować Pani Dyrektor Dorocie Rembiasz-Gaborskiej za zgodę i pomoc w organizacji edukacyjnych wyjazdów (a tych w Naszej Szkole jest bardzo dużo), Pani Wicedyrektor Agnieszce Baczyńskiej za przygotowywanie zastępstw w taki ,,magiczny sposób”, że pomimo mojej nieobecności nie przepadała klasom żadna lekcja historii, Panu Wicedyrektorowi Dariuszowi Garncarczykowi za merytoryczną ocenę i wszelkie sugestie, Pani Kierownik Świetlicy Ewelinie Darul za nieocenioną cierpliwość i wsparcie oraz Pani Agnieszce Siatkowskiej za "ogarnięcie" wszystkich prac związanych z Samorządem Uczniowskim. Dziękujemy Nauczycielom i Wychowawcom za oferowaną pomoc i słowa zachęty oraz Rodzicom i wszystkim osobom, które nawet w najmniejszym stopniu przyczyniły się do tego, abyśmy przeżyli ten czas w niezapomniany sposób.
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
mgr Barbara Żmija
"O tym nie można zapomnieć"
Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija
2016/2017
Czerwiec 2017
Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie: Alicja Łatak, Michał Róg, Nikodem Świderski, Roma Boba i Zuzanna Strączek już po raz trzeci zdobyli tytuł laureata w ogólnopolskim projekcie „O tym nie można zapomnieć”. Gimnazjalistom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Zobacz film.
Barbara Żmija
Maj 2017
W dniach 4 -8 maja 2017 roku grupa ubiegłorocznych laureatów projektu "O tym nie można zapomnieć” wyjechała do Niemiec. W trakcie wyjazdu gościliśmy w polsko-niemieckiej szkole im. Roberta Junga w Berlinie, gdzie przedstawiliśmy zwiastuny naszych wywiadów z byłymi więźniarkami obozu Auschwitz-Birkenau. Ponadto zwiedziliśmy miasto ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i budynków odgrywających istotną rolę w latach 1933-1945. Punktem kulminacyjnym pobytu była wizyta w Miejscu Przestrogi i Pamięci KL Ravensbruck, gdzie zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą polskie więźniarki. Ponadto młodzież uczestniczyła w zorganizowanych przez IPN warsztatach oraz zwiedziła niewielkie miasteczko Furstenberg. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Barbara Żmija
Luty 2017
Wywiad z Panią Zdzisławą Włodarczyk
W lutym nasi uczniowie przeprowadzili wywiad z Panią Zdzisławą Włodarczyk - byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau. Pani Zdzisława trafiła do obozu w sierpniu 1944 roku tzw. transportem warszawskim. Był to odwet Niemców za wybuch powstania warszawskiego. Obecnie jesteśmy w trakcie montowania wywiadu z Panią Zdzisławą oraz przygotowywania filmu: Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata.
Bardzo dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i profesjonalne nagranie Panu Krzysztofowi Skrzypkowi - właścicielowi studia projektowego Ksd Krzysztof Skrzypek, a prywatnie tacie naszego małego ucznia - Wiktora Skrzypka.
Barbara Żmija
Styczeń 2017
Pierwsze warsztaty
Dnia 12 stycznia 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w merytorycznych warsztatach zorganizowanych przez IPN w Katowicach. Warsztaty pt. Czym jest trauma? Rozumienie psychologicznych mechanizmów traumy poprowadziła Pani Izabela Kałka - psycholog, psychoterapeuta, która pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej. Po warsztatach uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Marią Lorens, córką Katarzyny Matei, byłej więźniarki KL Ravensbruck, członkiem Stowarzyszenia „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück”. O projekcie i warsztatach mogli Państwo usłyszeć dnia 12 stycznia w wieczornym wydaniu "Wiadomości" (minuty 00:06:12-00.07.`15).
mgr Barbara Żmija
W styczniu 2017 roku ruszyła kolejna edycja projektu O tym nie można zapomnieć — spotkania z kobietami, które przeszły przez piekło obozów koncentracyjnych i łagrów. Wzorem lat ubiegłych postanowiliśmy wziąć udział w tym niezwykłym projekcie skłaniającym do refleksji i chwili zadumy. Nasi dziadkowie i pradziadkowie byli pierwszym pokoleniem żyjącym w niepodległej, wolnej Polsce. W chwili wybuchu II wojny światowej - Ci młodzi wówczas ludzie - bez wahania chwytali za broń i walczyli z hitlerowskim oraz sowieckim okupantem. Jedna z byłych więźniarek obozu KL Auschwitz-Birkenau Pani Walentyna Nikodem powiedziała: "Myśmy byli pierwszym pokoleniem urodzonym i wychowanym w niepodległej Polsce, dlatego czuliśmy na barkach odpowiedzialność za tę Naszą Polskę”. Moi uczniowie też są wyjątkowym, bo już ostatnim pokoleniem, które ma możliwość porozmawiać z naocznymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za przekazanie tej wiedzy dalszych pokoleniom, nie tylko w postaci uwieńczonych na płytach notacji. Wzorem lat ubiegłych jesteśmy „zwarci i gotowi”, by zrealizować ten projekt najlepiej jak potrafimy.
mgr Barbara Żmija
2015/2016
Maj 2016
Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie: Julia Pawłowska, Katarzyna Maciąg, Julia Herbuś, Anita Buła oraz Piotr Bień zdobyli tytuł laureata w ogólnopolskim projekcie "O tym nie można zapomnieć". Gimnazjalistom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Zwiastun wywiadu w zakładce "Konkursy zewnętrzne".
Kwiecień 2016
Wyjazd do NIemiec
W dniach 22-25 kwietnia 2016 roku absolwenci ubiegłorocznej edycji projektu ,,O tym nie można zapomnieć” wyjechali do Niemiec - było to wyróżnienie za zajęcie I i II miejsca w projekcie. Uczniowie zwiedzili były hitlerowski obóz KL Ravensbruck oraz zapalili symboliczne znicze pod ścianą straceń i tablicą upamiętniającą polskie więźniarki. W latach 1939-1945 do obozu deportowano około 40 tys. Polek, z których wojnę przeżyło zaledwie 8 tys. Dziś ofiary upamiętnia symboliczny obelisk umieszczony nad stawem, do którego wrzucano prochy zagazowanych kobiet. Ponadto uczniowie zwiedzili Berlin oraz brali udział w warsztatach organizowanych przez IPN.
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
mgr Barbara Żmija
Styczeń 2016
,,Podążając ich śladem”
27 stycznia 2016 roku grupa gimnazjalistów biorących udział w projekcie ,,O tym nie można zapomnieć” uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu pt. ,,Podążając ich śladem”. Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii oświęcimskich Żydów w XIX i XX wieku. W trakcie warsztatów poza ekspozycjami Centrum Żydowskiego uczniowie zwiedzili dawną dzielnicę żydowską, rynek, miejsca po Synagogach oraz Cmentarz Żydowski.
mgr Barbara Żmija
Grudzień 2015
Wyjazd do Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau
18 grudnia 2015 roku młodzież biorąca udział w projekcie ,,O tym nie można zapomnieć” zwiedziła były nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau. W trakcie zwiedzania gimnazjaliści dowiedzieli się, jaką rolę KL Auschwitz odegrał w hitlerowskiej machinie eksterminacji. Nasza młodzież odznaczała się niezwykłą dojrzałością, zachowując w Miejscu Pamięci powagę i ciszę, którą co jakiś czas przerywały jedynie pytania zadawane Pani Przewodnik. Podczas wyjazdu gimnazjaliści zdobyli wiedzę niezbędną do przeprowadzenia wywiadu z byłą więźniarką KL Auschwitz-Birkenau, Panią Zofią Posmysz, do którego już powoli zaczęliśmy pzygotowania.
mgr Barbara Żmija
Zajęcia w szkole
W grudniu w ramach projektu ,,O tym nie można zapomnieć” zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu wprowadzenie uczniów do tematyki II wojny światowej i holokaustu. W trakcie warsztatów uczniowie gimnazjum poznali okoliczności dojścia Hitlera do władzy, założenia ideologii nazistowskiej oraz rolę obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w hitlerowskiej machinie eksterminacji. Na zajęciach gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z relacjami naocznych świadków wydarzeń wojennych oraz archiwalnymi materiałami z czasów okupacji.
mgr Barbara Żmija
2014/2015
Maj 2015
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasze drużyny - Weronika Pojda, Maria Ignatowicz, Adrianna Sokół, Aleksandra Łoposzko, Weronika Sieńko, Jakub Silski, Dominik Romanik, Mateusz Szpyt - 27 maja 2015 roku pokonały w finale w Warszawie grupy licealne i zwyciężyły, zajęły w kraju I i II miejsce.
Z przyjemnością informujemy, iż nasi uczniowie zostali zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego projektu ,,O tym nie można zapomnieć”. Wyniki swojej wielomiesięcznej pracy Gimnazjaliści przedstawią dnia 27 maja w Warszawie. Poniżej pragniemy zaprezentować zwiastuny naszego wywiadu z Panią Lidią Skibicką-Maksymowicz. Trzymamy kciuki za naszą młodzież oraz życzymy dalszych sukcesów.
mgr Barbara Żmija
Marzec 2015
Spotkanie z byłą więźniarką
Dnia 6 marca 2015 roku uczniowie klas III Gimnazjum spotkali się z byłą więźniarką KL Auschwitz – Birkenau Panią Ludmiłą Boczarową. Pani Ludmiła trafiła do obozu jako 3-letnie dziecko. Cudem udało jej się przeżyć eksperymenty dr Mengele. Tuż przed wyzwoleniem obozu mała Ludmiła została rozdzielona z matką, którą odnalazła dopiero po 17 latach. Dzieckiem zaopiekowali się ludzie dobrej woli. Dziewczynka, której w obozie wpojono przeświadczenie, że jest tylko obozowym numerem, nie pamiętała swojego imienia. Nowa rodzina nazwała ją Lidią. Historia Pani Lidii poruszyła wielu ludzi, w tym m.in. Siergieja Kołosowa, który w 1974 roku wzorując się na wspomnieniach jej biologicznej matki, wyreżyserował film Zapamiętaj imię swoje. Nasze spotkanie z byłą więźniarką trwało 1,5 godziny. Jesteśmy jedyną polską grupą, której Lidia Maksymowicz udzieliła zgody na nagrywanie swojej relacji. Fragmenty wywiadu umieścimy wkrótce na stronie internetowej.
mgr Barbara Żmija
Luty 2015
Dlaczego należy pamiętać?
Dnia 20 lutego 2015 uczniowie klas III Gimnazjum w ramach projektu ,,O tym nie można zapomnieć” uczestniczyli w zorganizowanych przez IPN warsztatach pt. Dlaczego należy pamiętać. W ramach warsztatów gimnazjaliści zapoznali się z relacją Marii Szweryn - jednej z sześciorga sierot, które ocalały w czasie rzezi w Ziemnicy. Następnie młodzież wysłuchała wykładu dr Ewy Wojtyny pt. Psychologiczne konsekwencje pobytu w obozach i łagrach. Po wykładzie gimnazjaliści podjęli dyskusję z uczniami innych szkół na temat postawy esesmanów w obozach koncentracyjnych, skrajnych zachowań więźniów oraz wpływu obozu na ich późniejsze życie. Następnie młodzież spotkała się z Panią Marią Lorens organizatorką konkursu recytatorskiego W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück. Pani Lorens jest córką byłej więźniarki Ravensbrück - Katarzyny Matei. W sposób interesujący i ciekawy opowiedziała uczniom historię swojej matki oraz innych znanych jej więźniarek. Spotkanie zakończyła relacja byłej więźniarki Pani prof. Wandy Półtawskiej.
mgr Barbara Żmija
Styczeń 2015
,,O tym nie można zapomnieć”
Od listopada 2014 roku uczniowie klas III Gimnazjum biorą udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolskim projekcie O tym nie można zapomnieć. Jest to kolejny realizowany w naszej szkole projekt poświęcony tematyce II wojny oraz ofiarom Holocaustu. W 2013 roku w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Korba” realizowaliśmy temat ,,Dzieci w Auschwitz”. W roku 2014 wzięliśmy udział w międzynarodowym projekcie ,,Krokus”.
Głównymi celem projektu O tym nie można zapomnieć jest dostarczenie uczniom wiedzy na temat władzy totalitarnej w Niemczech i odwołującej się do komunizmu władzy w ZSRR. W ramach projektu w naszej szkole zostały zorganizowane lekcje poświęcone polityce wewnętrznej i zewnętrznej Republiki Weimarskiej/III Rzeszy w latach 1921-1939 oraz obozowi KL-Auschwitz Birkenau.
W dniu 12 grudnia 2014 roku gimnazjaliści zwiedzili były obóz i zgodnie z wymogami organizatorów udokumentowali wyjazd w postaci filmu przygotowanego przez ucznia klasy IIIB Dominika Romanika. Następnie każdy z uczniów napisał esej na temat Dlaczego pomimo upływu lat, wciąż mówi się o zbrodniach totalitaryzmów XX wieku? oraz wypełnił ,,Kartę pracy ucznia”.
W dniu 20 stycznia 2015 uczniowie wzięli udział w warsztatach technicznych Jak przygotować i przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii?, podczas których nabyli wiedzę z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz nauczyli się obsługiwać kamerę i sprzęt nagłaśniający. Obecnie przygotowujemy się do udziału w seminarium Dlaczego należy pamiętać oraz punktu kulminacyjnego, czyli wywiadu z byłymi więźniarkami Auschwitz-Birkenau.
mgr Barbara Żmija
"Świat po drugiej stronie muru"
Opiekun projektu: mgr Barbara Żmija
Rok szkolny 2015/2016
Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
W dniu 28 stycznia 2016 roku grupa uczniów zaangażowanych w projekt ,,Świat po drugiej stronie muru’’ uczestniczyła w zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej obchodach Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W trakcie spotkania uczniowie brali udział w wideokonferencji z Zahavą Swarz (siostrą Rutki Laskier - Żydówki w okrutny sposób zamordowanej w KL Auschwitz-Birkenau, autorką Pamiętników, w których dziewczynka dzień po dniu opisała życie swojej rodziny i Żydów w okupowanym przez hitlerowców Będzinie), spotkaniu z Beatą Ruczaj (wnuczką Emilii i Piotra Czechowskich oznaczonych medalem "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata") oraz Piotrem Jakoweńko (prezesem Fundacji Brama Cukermana). Po konferencji i spotkaniach dzieci wzięły udział w warsztatach mających na celu przygotowanie biografii przydzielonych przez Panią Anitę Palimąkę osób, które w trakcie wojny aktywnie włączyły się w pomoc Żydom. Za wzorową postawę i wiedzę zostaliśmy zaproszeni do udziału w wycieczce ,,Śladami będzińskich Żydów”, która odbędzie się wiosną 2016 roku.
Barbara Żmija
Dnia 27 listopada 2015 roku uczestnicy projektów "O tym nie można zapomnieć" oraz "Po drugiej stronie muru" brali udział w wycieczce do Krakowa. W trakcie wyjazdu uczniowie uczestniczyli w warsztatach mających na celu zapoznanie z podstawami judaizmu oraz cyklem tradycyjnego życia żydowskiego. Następnie dzieci zwiedziły zabytkową Starą Synagogę oraz nowoczesną synagogę Remu dzięki czemu mieli możliwość porównania świata żydowskiego – dawnego i obecnego. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził cmentarz żydowski. Na Macewach(nagrobkach żydowskich) nie ma kwiatów ani nie palą się znicze. Pamięć o zmarłych symbolizują kamienie oraz karteczki zawierające słowa podzięki i prośby. Następnie zwiedziliśmy Kazimierz- obecnie jedna z dzielnic Krakowa w przeszłości odrębne miasto. Nazwa dzielnicy upamiętnia króla polskiego - Kazimierza Wielkiego. Król Kazimierz w XIV wieku jako jedyny europejski władca nie tylko zabronił prześladowania Żydów, ale również nadał im liczne przywileje. W ramach wdzięczności Żydzi wspierali budowlane inwestycje króla o którym dzisiaj mówimy, że ,,drewnianą, biedną Polskę zastał zostawił silnie murowaną”. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Plac Bohaterów Getta. W trakcie drogi na plac Pan Przewodnik zapoznał dzieci z założeniami ideologii nazistowskiej oraz sytuacją Żydów w czasie wojny. Na placu uczniowie zobaczyli miejsce gdzie znajdowało się w czasach hitlerowskiej okupacji getto. Obecnie na terenach tych pamięć o zagładzie Żydów upamiętniają drewniane krzesła , które symbolizują ludzi starych i kalekich, którzy w maju 1942 roku ze względu na niezdolności do pracy zostali deportowani do obozów zagłady. Znaczna część tych ludzi nie była w stanie o własnych siłach dojść do niemieckich ciężarówek, dlatego wytypowani przez Niemców Polacy zanosili ich tam na krzesłach. Pozostałością po getcie jest również fragment muru. Ze względu na duże zainteresowanie uczniów omawianą tematyką do Katowic wróciliśmy znacznie spóźnieni, ale pełni zapału do realizacji projektów i następnego wyjazdu.
Barbara Żmija
Inauguracja projektu
II edycji projektu „Świat po drugiej stronie muru”
skierowanego do klas V i VI szkół podstawowych – Katowice, 6 listopada 2015
Zobacz też: Bieżące informacje
"100-lecie powstań śląskich"
Znane osoby i miejsca z Górnego Śląska
Wybrani śląscy poezi i pisarze - 2
Znani piosenkarze z Górnego Śląska
Wybrani śląscy poezi i pisarze - 1
Prezentacje tematyczne
Anna Konik-Leszczyńska
Prezentacje uczniów
Mało znane i ciekawe obiekty Katowic
Mało znane, a ciekawe obiekty Katowic
Mało znane, a ciekawe obiekty Katowic
Materiały o Śląsku
Straszydła śląskie - prezentacja
Ciekawe linki
Powstania śląskie
https://www.mhk.katowice.pl/images/artykuly/inne/do-pobrania/2_powstanie_slaskie_w_katowicach.pdf
http://powstaniaslaskie.com.pl/sladami-ii-powstania-slaskiego/
https://muzeumslaskie.pl/wp-content/uploads/2019/09/Powstania-Śląskie_ulotka.p
https://mbpzory.pl/public/pliki/plik/zolnierze-iii-powstania-slaskiego-1472649424.pdf
Biuletyn_IPN_nr_11_z_2017.pdf
Robert Oszek
https://www.youtube.com/watch?v=1ozUAVBgvoo
https://www.youtube.com/watch?v=48MKhCn0FXo
https://www.facebook.com/radiokatowice/videos/bohaterowie-powsta%C5%84-%C5%9Bl%C4%85skich-ich-marzenia-o-polsce-odc-2-robert-oszek/3948503891846267/
Ciekawe obiekty Śląska
Giszowiec
www.youtube.com/watch?v=pkbKpVAE6mc
Katowice z drona
https://www.youtube.com/watch?v=pYRM44wSTQE\
https://www.belekaj.eu/sl/rajza-po-slonsku-zobrze-katowice-i-tychy-taryfom/
Zamki i pałace Śląska
https://gdziewyjechac.pl/43782/dwory-zamki-palace-woj-slaskiego.html
https://www.belekaj.eu/sl/nojgryfniyjsze-sztele-na-slonsku/
Zōmki a pałace na Ślōnsku
- Zōmek Moszna (link)
- Zespōł Pałacowo-Parkowy we Pławniowicach (link)
- Zōmek we Pszczynie (link)
- Pocysterski Zespōł Klasztorno-Pałacowy w Rudach (link)
- Zōmek w Raciborzu (link)
- Pałac we Sławikowie
Gruby, wōngiel a fedrōnek
- Zabytkowo Gruba “Guido” we Zobrzu
- Zabytkowo Gruba “Ignacy” w Rybniku (link)
- Szyb “Maciej” we Zobrzu (link)
- Sztolnia “Krōlowo Luiza” we Zobrzu
- Wiyże KWK “Polska” we Świōnach (link)
Inkszo ślōnsko industryjo
- Zabytkowo Gruba Srebra we Tarnowskich Gōrach (link)
- Sztolnia Czornej Foreli we Tarnowskich Gōrach (link)
- Zabytkowo Stacyjo Wodociōngowo “Zowada”
- Park Tradycyji we Siymianowicach Ślōnskich (link)
- Tyskie Browary Ksiōnżynce
- Banka w Rudach
- Gōrnoślōnskie Bany Wōnskotorowe w Bytōniu
Ôsiedla robotnicze na Ślōnsku
- Nikisz we Katowicach
- Giszowiec we Katowicach (link)
- Familoki we Czyrwiōnce
- Kolōnijo Robotniczo Ficinus w Rudzie Ślōnskij (link)
- Kolōnijo Robotniczo Kaufhaus w Rudzie Ślōnskij (link)
Fajne ślōnskie muzea
- Muzeum Ślōnskie we Katowicach (link)
- Muzeum Chlyba we Radziōnkowie (link)
- Muzeum Ôgnio w Żorach (link)
Atrakcyje naturalne abo blisko natury
- Pojyziyrze Palowickie
- Jyzioro Paprocany w Tychach
- Ryzyrwat Przirody Łynżczok
- Graniczne Myandry Ôdry
- Zygroda Żubrōw we Pszczynie (link)
- Park we Świyrklōńcu
- Palmiarnio w Gliwicach
Ślōnski szport
Porzykej po ślōnsku – kościoły
- Bazylika św. Antōnigo w Rybniku (link)
- Kościōł św. Jōzefa we Zobrzu (link)
- Kościōł Ducha Św. w Tychach (link)
Skansyny na Ślōnsku
Szpas po ślōnsku
Niy bydź sorōń – ślōnsko kultura