Nasza szkolna biblioteka pozyskała kolejne dary książkowe. Tym razem uczniowie oddziału 6a zorganizowali w klasie challenge – m.in. mieli zebrać książki dla biblioteki szkolnej. Tym sposobem do naszej biblioteki trafiło 69 pozycji książkowych.
Zapraszamy do czytania :).

nowe12 2023 1  nowe12 2023 2

NPRC 3
     W sierpniu 2023 roku nasza Szkoła otrzymała dotację w wysokości 15000 zł (12000 zł z budżetu państwa oraz 3000 zł z budżetu Miasta Katowice) na realizację Priorytetu 3. programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Od września rozpoczęliśmy realizację tego programu. Środki finansowe przeznaczyliśmy na zakup książek będących nowościami wydawniczymi oraz na doposażenie biblioteki (regały, pufy).

Do czerwca 2024 roku zaplanowaliśmy realizację następujących działań promujących czytelnictwo:

- organizację spotkań autorskich,

- przeprowadzenie pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych,

- organizowanie konkursów bibliotecznych w ramach Dnia Książki

- promowanie czytelnictwa poprzez: gazetki tematyczne, okolicznościowe, wystawy nowości,

- udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”,

- prowadzenie działań biblioterapeutycznych zwłaszcza wobec uczniów z różnymi dysfunkcjami,

- udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Czytam z klasą – lekturki spod chmurki edycja V Na tropach dobroczynności,

- udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Z kulturą mi do twarzy,

- zorganizowanie zajęć edukacyjnych na temat potrzeby czytania książek (zaproszenie osób dorosłych rodziców, dziadków) ,

- udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie,

- zorganizowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania,

- udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-czytelniczym Bajki pomagajki - magiczna moc bajkoterapii,

- udział  nauczycieli bibliotekarzy w różnych formach doskonalenia zawodowego (konferencje, szkolenia, wymiana doświadczeń, warsztaty).

Aleksandra Kubis-Szlachta

Kolejne nowe wyposażenie zakupione w ramach NPRC jest już w bibliotece. Mamy nadzieję, że zmiany się Wam podobają.

20231218 094115  20231218 094209

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa gościem w naszej szkole była Pani Paulina Tondos. Pani Paulina jest mamą Kacpra - ucznia klasy 3a, pilotką wycieczek, podróżniczką i autorką książki „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc”. Na spotkaniu uczniowie klasy 1c, 3a i 3c mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Islandii, miejscu, które skradło serce Pani Pauliny. Uczniowie uważnie słuchali i z dużym zaangażowaniem brali udział w tych zajęciach. Zajęcia bardzo im się podobały, wiele z nich zapamiętali, co udowodnili odpowiadając na pytania i grając w bingo. Dziękujemy Pani Tondos za poświęcony czas i przygotowanie ciekawych zajęć. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

Agnieszka Brzezina

Wszystkie nowości zakupione w ramach NPRC są już na półkach. Zapraszamy wszystkich do wypożyczeń. Święta już za chwilę, więc napewno każdy znajdzie chwilę na lekturę.

nowosci cd

NPRC

INFORMACJE O PROJEKCIE:

Do koniecznych warunków realizacji programu należą:

• Zasięgnięcie opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w sprawie zakupu książek.
  • Podjęcie współpracy z biblioteką publiczną w zakresie konsultowania planowanych zakupów książek oraz wymiany informacji o imprezach promujących czytelnictwo.
  • Zorganizowanie co najmniej 1 wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów.
  • Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
  • Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
  • Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczenia książek również na okres ferii zimowych i letnich (nie oznacza to, że biblioteka będzie w tych okresach czynna dla czytelników).
  • Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.

W ramach pozyskanych środków zostaną zakupione:

• książki będące nowościami wydawniczymi;
  • nowe egzemplarze lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych;
  • książki obrazkowe;
  • książki z powiększoną czcionką;
  • książki uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych;
  • siedziska / kanapa / pufy
  • regały.

Wraz ze złożeniem wniosku o udział w #NPRC2.0 szkoła zobowiązała się do zrealizowania między innymi następujących zadań:

• upowszechniania czytelnictwa, rozwijania kompetencji czytelniczych wśród młodzieży poprzez promowanie rozwoju czytelnictwa, w tym zakup nowości wydawniczych;
  • propagowania czytelnictwa w szkole poprzez lekcje głośnego czytania, konkursy, gazetki, włączanie się do krajowej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, „Narodowe Czytanie”;
  • udziału w imprezach czytelniczych i konkursach o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, jak również szkolnym;
  • organizacji w szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek;
  • współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną;
  • organizacji konkursów;
  • kształtowania pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej w środowisku szkolnym i lokalnym.