al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sekretariat@sp58katowice.pl  
rodo   vulcan         bip logo  

Rekrutacja 2024/2025 - zarządzenia i terminy naboru.

Zapraszamy do naszej szkoły. Czekamy na Was :)

Tablica informacyjna. Dofinansowanie w SP 58.

Rządowe programy realizowane w szkole.

Współpraca miasta Katowice z organizacją UNICEF.

Programy i projekty realizowane w naszej szkole.

Doradztwo zawodowe. Wybór szkoły. Oferty szkół.

Poznaję - planuję - wybieram. Mapa karier.

"afazJA - możeMY", "WychodziMY poza schemaTY"

Innowacje nauczycieli - inkubator Popojutrze 2.0.

1. Falcones 

Ildefonso Falcones „Malarz dusz”

Przenieś się do pięknej Barcelony za czasów Gaudiego i Domenecha, na budowę Palau de la Musica Catalana i innych perełek katalońskiego modernizmu. Przeczytaj historię artysty i jego bliskich zmagających się z trudami życia hiszpańskiej biedoty, zaangażowanych w rodzące się ruchy robotnicze i praw kobiet. 
2.  Bonda  Katarzyna Bonda „Miłość czyni dobrym” („Nadzieja” - drugi tom trylogii)
Zmiany czasu akcji w kolejnych rozdziałach wymagają skupienia. Szybko jednak odkrywasz kolejne manipulacje i pomysły bohaterów na ogromny zysk kosztem niewinnych ludzi. Czy największy oszust III RP, jak pisze autorka diabeł, oszczędzi żonę, dzieci, rodziców?
 3.  Setterfield  Diane Setterfield „Była sobie rzeka”

To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć.
W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć.
Rzeka jest przewodnikiem i głównym bohaterem tej książki, której tempo zmienia się tak, jak zmienia się nurt rzeki. Czasami płynie wartko, czasami nieco wolniej, ale zawsze stanowi najpiękniejszy akcent pejzażu.

 4. Tudor  C. J. Tudor „Inni ludzie”

Autorka bestsellerowych „Kredziarza” i „Zniknięcia Anne Thorne” wciąga czytelników w nową, pasjonującą intrygę.
Jak daleko posuniemy się, by ukarać kogoś, kto skrzywdził bliską nam osobę? Dzień, w którym Gabe widzi swoją córkę w starym, pordzewiałym samochodzie, staje się najgorszym w jego życiu. Nie tracąc nadziei, przemierza autostradę w poszukiwaniu Izzy.
Kim są inni ludzie? A może wcale nie są inni, tylko tacy sami, jak my?

 5. chlopiec pochlania wszechswiat w iext65743609  Trent Dalton "Chłopiec pochłania wszechświat"
6. Droga pani Bird A. J. Pearce "Droga pani Bird"
7. Dworska tancerka Shin Kyung-Sook "Dworska tancerka"
 8. niech stanie sie

 Ken Follett "Niech stanie się światłość"
To prequel "Filarów Ziemi". Wracamy do Kingsbridge, zanim tak je nazwano. Młody i zdolny Edgar doświadcza wiele złego, nawet ze strony najbliższych. Równolegle lady Ragna i brat Aldred próbują ambitnie i dla dobra innych wprowadzać zmiany. Jak przetną się ich drogi? Co uda im się zrealizować? Anglia końca pierwszego tysiąclecia naszej ery była bowiem miejscem walki o władzę, przebiegłości i brutalności.

 9. Tytus  Tytus, Romek i A'tomek - książeczka V to powrót do przeszłości. Papcio nie żyje, ale jego pomysły zawarte w  kultowych komiksach żyją swoim życiem. Tym razem książeczka poświęcona jest podróży wannolotem. Przeniesiemy się do Londynu, na Kubę, do Afryki i nie tylko. 
 10.  

Ch. Dickens: Samotnia, T1 T2
Londyn czasów wiktoriańskich i jego mieszkańcy są bohaterami tej opowieści. Kanwą została tocząca się latami sprawa sądowa, której długość trwania stała się już przyczyna żartów. Na jej tle Dickens cudownie tworzy historię młodej dziewczyny, przedstawiając jednocześnie realia życia w tamtych czasach wszystkich warstw społecznych.

 11.  

S.Nunez: Przyjaciel
Po śmierci przyjaciela bohaterka przyjmuje pod swój dach jego psa -olbrzymiego doga. Czas spędzony razem jest przyczynkiem do snucia wspomnień.

 12.  

Ali Smith: Jesień
Historia przyjaźni młodej dziewczyny i jej wiekowego sąsiada. To on znajdował dla niej czas, wspierał ją. Teraz przebywa w domu spokojnej starości, ale relacja dla niej jest wciąż ważna. W tle historyczna dla Brytyjczyków chwila Brexitu.

 13.    Aubyn Edward St.:Patrick Melrose, T1,T2

Opowieść, którą media nazwały satyrą na brytyjską arystokrację. Dla mnie ta historia była nie tyle śmieszna, co przejmująca. Opowiadała drogę zmagania się chłopca, później mężczyzny z niszczycielskimi relacjami rodzinnymi. Czy człowiek, który ma majątek ma wszystko? Na podstawie tej powieści powstał serial telewizyjny.

14.  

Ukochane równanie profesora
Cudowna ciepła historia relacji schorowanego profesora i jego opiekunki. W uroczy sposób autorka ukazała jak liczby, ich wzajemne racje stanowią dla profesora jedynym sposobem wyrażanie tego, co czuje i opisywania swoich emocji.

15.  

Tove Jansson: Słoneczne miasto
Dwa opowiadania. Pierwsza historia opowiada o grupie staruszków mieszkających  na Florydzie. Przebywają w specjalnie założonym domu dla starszych.  Oddaleni od swoich bliskich próbują jeszcze korzystać z życia. 
Druga opowieść dotyczy emerytowanego pisarza, który próbuje dokończyć swoją powieść-biografię. Życie osoby, która zamierza opisać w znaczący sposób odzwierciedla jego doświadczenia.

16.  

Imogen Hermes Gowar: Syrena i Pani Hancock
Londyn i rok 1785. Kapitan Hancock zamiast statku i zamówionego towaru dostaje- syrenę. Chce odzyskać zainwestowane w statek pieniądze i jednocześnie zdobyć serce pięknej kobiety. Piękna opowieść w stylu Dickensa.

17.  

Yoko Ogawa: Grobowa cisza, żałobny zgiełk
Bohaterowie różnych opowiadań, różnych historii spotykają się, uczestnicząc w tych samych wydarzeniach. Łączy ich temat śmierci.

18.  

E. Strout: Mam na imię Lucy
Bohaterka, która wyrwała się z małej miejscowości i odniosła życiowy sukces przebywa w szpitalu. Odwiedza ją matka. Czas spędzony razem z nią i wspólne rozmowy przywołują wstydliwe i trudne wspomnienia z dzieciństwa.

19.  

E.Strout: To, co możliwe
Dalsza część: „Mam na imię Lucy”, ale można ją przeczytać  nie znając wcześniejszej opowieści. Bohaterka wraca do miejscowości swojego dzieciństwa by po spotkaniu z rodzeństwem zamknąć pewien rozdział życia. Każdy rozdział książki opowiada kolejną historię mieszkańców, porusza tematy biedy, wykluczenia, zdrady i rodzinnych tajemnic.

20. Gringo

Wojciech Cejrowski Gringo wśród dzikich plemion
Książka przygodowa i podróżnicza. Ukazuje migawki z wypraw Wojciecha Cejrowskiego w dzikie rejony świata, wypełnione poczuciem humoru oraz trafnymi obserwacjami innych kultur.

21. kirke Miller „Kirke”
Opowieść o mitologicznej postaci, czarownicy. Poznajemy Kirke, gdy była małą dziewczynką i walczyła o uwagę i miłość swojego ojca. Za karę odesłana na bezludną wyspę. Na swojej drodze spotkała Dedala, Odysa.
 22. flagg F. Flagg „Nie mogę się doczekać…, kiedy wreszcie pójdę do nieba”

 Urocza staruszka lubiana przez wszystkich mieszkańców ulega wypadkowi. Ludzie szybko zaczynają przekazywać sobie informację o jej śmierci, a tym samym czytelnik dowiaduje się, ile osób jest wdzięcznych staruszce za to, jak odmieniła ich życie. Ona sama w niebie spotyka tych, za którymi tęskniła…

 23. shelby Shelby „Gołąb i wąż”
Dziwnym splotem okoliczności zagorzały łowca czarownic oraz czarownica muszą wziąć ślub i zamieszkać ze sobą, ale żadne z nich nie przestaje być tym kim jest ani wierzyć w swoje wartości.
 24. hulse Hulse „Gorączka świątecznej nocy”

Opowieść opowiada o rodzinnym  wyjeździe na święta Bożego Narodzenia do kurortu. Nie byłoby pewnie w tym nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że jest to byłe małżeństwo ze swoimi nowymi partnerami i wspólnym dzieckiem. Nic dziwnego, że ich wspólny pobyt jest pełen napięć i kończy się  „strzelaniną”.

 25. khaled Khaled: „Chłopiec z latawcem”

Opowieść o przyjaźni dwóch chłopców. Różnią się oni pozycją społeczną. Tylko jeden z nich może liczyć na lojalność, drugi w ważnej chwili zawodzi. Jako dorosły człowiek wciąż pamięta swoją zdradę i będzie miał szansę naprawić swój błąd.

 26. red McQuiston „Red White Royal Blue”

Na politycznym spotkaniu nieznoszący się synowie głów państw: USA i Wielkiej Brytanii swoim zachowaniem wywołują konsternację. Żeby uniknąć skandalu dyplomatycznego, doradcy ustalają, że chłopcy muszą udowodnić, że jednak bardzo się lubią i dla przekonania opinii publicznej częściej się widywać.

 27. smith A. Smith „Zima”

Opowieść o świątecznym spotkaniu rodzinnym. Syn odwiedza matkę. Obiecał jej, że przyjedzie wraz ze swoją dziewczyną, z którą właśnie się pokłócił. Zaprasza więc przypadkowo spotkaną dziewczynę i płaci jej, by ta pojechała z nim do matki i udawała jego partnerkę. W tle wiele odniesień do "Opowieści wigilijnej" Dickensa.

28. szóstka

L. Bardugo „Szóstka wron”

Wynalazca specyfiku, który zmienia postacie tak, że mają one niewyobrażalną moc, zostaje osadzony w pilnie strzeżonym miejscu. Rada kupiecka chce zapobiec rozpowszechnieniu się specyfiku i wykraść wynalazcę tak, by jego produkt nie trafił w niepowołane ręce. Misja zdaje się być niewykonalna, zlecona zostaje szajce wyrzutków, którzy liczą, że obiecane za to pieniądze odmienią ich los.

29. maresi

M. Turtschaninoff „Maresi”
Niewielka wyspa z Czerwonym Klasztorem, gdzie przebywają tylko kobiety. Żyją w zgodzie z naturą. Dają schronienie dziewczynie, która ucieka przed swoim okrutnym ojcem. Ten jednak nie spocznie, dopóki jej nie odnajdzie. Trafia w końcu na wyspę.

30. tahereh M. Tahereh „Gdyby ocean nosił Twoje imię”
Opowieść o młodej dziewczynie, amerykance pochodzenia perskiego. Całe życie doświadcza ona przykrości z powodu bycia inną, a po zamachu na wieże w WTC ludzie potrafią być jeszcze bardziej okrutni. Bohaterka, aby oszczędzić sobie przykrości, trzyma się na dystans od wszystkich. Do czasu, gdy zaczyna interesować się nią pewnie chłopak. Przekonuje ją, że powinna sobie pozwolić na bycie w relacji. On jednak też zaczyna doświadczać, że ludzie zaczynają inaczej go traktować i nie akceptują jego przyjaciółki.
31. naondel M. Turtschaninoff „Naondel”

Druga część "Maresi". Historia o tym, jak powstał klasztor na wyspie. Iskan opętany obsesją władzy, bezlitosny i okrutny kolejnym kobietom stwarza piekło we własnym domu. Wspólne doświadczenia pozwoliły im po latach podjąć decyzję o ucieczce.

32. bardugo

L. Bardugo „Królestwo kanciarzy”
Dalsza część „Szóstki wron”. Powrót z Lodowego Ogrodu nie jest końcem przygód grupy Brekkera. Trzeba jeszcze wyrównać rachunki i odzyskać stracone pieniądze.

33. trzy kroki

M. DaughtryT. Iaconis, R. Lippincott „Trzy kroki od siebie”
Książka porusza temat osób chorych na mukowiscydozę i ukazuje trudności, z jakimi muszą borykać się każdego dnia. Stella i Will nie mogą żyć tak, jak chcą, dzielą ich przysłowiowe "trzy kroki”, przestrzeń, której nie mogą przekroczyć, bo konsekwencje mogą być tragiczne.

34. domofon  Zygmunt Miłoszewski „Domofon”
Powieść grozy science-fiction o prześladujących demonach osobowości.
35.  uwiklane Zygmunt Miłoszewski „Uwikłanie”
Uczestnicy terapii grupowej uwikłani w morderstwo.
36. promyk

Katarzyna Michalak „Promyk nadziei”
Jeden z tomów cyklu mazurskiego pisarki. Ciepła opowieść o wierze w ludzi, przyjaźni i poszukiwaniu swojego miejsca.

37. magiczne Agnieszka Krawczyk „Magiczne miejsce”
Pierwszy tom o zmianie priorytetów, poznawaniu ludzi.
38. dolina Agnieszka Krawczyk „Dolina mgieł i róż”
Tom drugi sagi. O przedsiębiorczych i uzdolnionych  kobietach.
39. ogrod

Agnieszka Krawczyk „Ogród księżycowy”
Trzeci tom sagi. O zranionych uczuciach i naprawianiu błędów.

40.  jezioro

Agnieszka Krawczyk „Jezioro szczęścia”
Ostatni tom sagi o uroczej miejscowości Ida. O poszukiwaniu i znalezieniu szczęścia. 

41. czesc

Magdalena Witkiewicz „Cześć, co słychać?”
O tym, że czasami nie warto szukać motyli w brzuchu. Za to warto doceniać to , co się ma. 

42. zielony Sabina Waszut „Zielony byfyj”
O pięknym Śląsku, Ślązakach i historii.
43. dworek

Agnieszka Olejnik „Dworek w Miłosnej”
Pierwszy tom o trudnych wyborach. 

44. szczypta

Agnieszka Olejnik „Szczypta nadziei”
O odwadze, mądrych nastolatkach i cudownej atmosferze świąt. 

45. jeszcze

Agnieszka Olejnik „Jeszcze będzie przepięknie”
Ostatni tom. O wojennych tajemnicach, miłości przez całe życie  i wybaczeniu. 

46. cwirlej  "Zaśpiewaj mi kołysankę" Ćwirleja to kryminał dla lubiących historię, suspens i niekoniecznie chcących czytać kolejną książkę o Warszawie. Tu akcja toczy się w Poznaniu, gdzie na psa mówi się kejter, a na policjanta - szkieł. Poznacie podkomisarza Fischera i wywiadowcę policyjnego Gila. Przespacerujecie się ulicami znanymi z książek Musierowicz. Dowiecie się, dlaczego, kiedy śpimy, siada na nas mucha...
47. Rok "Rok w Podróży" Mayes to jak głosi podtytuł rzecz dla pasjonatów podróżowania. Nie otwierajcie tej książki, jeśli nie lubicie zwiedzać miast i miasteczek, smakować lokalnych potraw, czytać o zabytkach i jeśli nie bawią Was opisy przyrody i krajobrazów.
48. Wielka s  To opowieść o rodzinie, która wyjechała na Alaskę w poszukiwaniu lepszego życia, z dala od złych wspomnień. Na miejscu zmagają się z nową rzeczywistością, która stawia przed nimi niespotykane dotąd wymagania. Choć nie jest im łatwo, to wszyscy zakochują się w Alasce i wiążą z nią swoją przyszłość, niestety, nie zdołali uchronić się od tragedii. Książka bardzo wciąga, jak zresztą większość pozycji tej autorki.
49. bieguni Olga Tokarczuk Bieguni
 50. zamek z Magdalena Witkiewicz „Zamek z piasku”
 51. położna  Magdalena Knedler „Położna z Auschwitz”
 52. ta jedna  Dorota Milli „Ta jedna miłość”
 53. kwiat kalafiora  Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora”
 54. chmielewska romans  Joanna  Chmielewska „Romans wszechczasów”
 55. odrobina magii  Agnieszka Olejnik „Odrobina magii”
 56. szeptanie  Paweł  Baręsewicz „Szeptane”
57. Cwirlej tam ,,Tam Ci będzie lepiej" - R. Ćwirleja
548 stron o komisarzu Fischerze, który rozwiązuje sprawy kryminalne. Poznań, Schneidemuhl i lata 20 tworzą tło dla wciągającej historii.

 

  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

Afazja

YouTube Sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

Rekrutacja

Mapa witryny

Odwiedzający

7534839
DzisiajDzisiaj207
WczorajWczoraj2514
W tym tygodniuW tym tygodniu12670
W tym miesiącuW tym miesiącu40513
OgółemOgółem7534839

Właśnie teraz

Odwiedza nas 955 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie