| Aleja Bolesława Krzywoustego 11, 40-870 Katowice 32 254 36 79 sekretariat@sp58katowice.pl |
Rekrutacja 2025/2026 - obwód szkoły i terminy naboru.
Dnia 31 maja 2019 r. gościem w klasie 1a była pani Agnieszka Nosek mama Zosi, która z zawodu jest pielęgniarką i pracuje w Górnośląskim Centrum Medycznym na Oddziale Anastezjologii i Intensywnej Terapii. Opowiedziała nam o swojej ciekawej pracy, przedstawiła prezentację dotycząca pierwszej pomocy, z której mogliśmy się dowiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy trzeba udzielić komuś pierwszej pomocy. Przypomnieliśmy sobie numery telefonów alarmowych, jak również mogliśmy zobaczyć, jak wygląda defibrylator AED. W drugiej praktycznej części zajęć każdy uczeń miał okazję przećwiczyć, jak działa defibrylator AED, który jest bardzo łatwy w obsłudze, a niejednokrotnie może uratować komuś życie. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w nich. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
A. Brzezina
Dnia 30 maja 2019 uczniowie klas 1a i 2b uczestniczyli w kolejnych warsztatach
w Rondzie Sztuki zorganizowanych w ramach Akademii Młodego Wieku.
Na zajęciach zatytułowanych „Abecadło z pieca spadło” uczniowie rozmawiali o alfabecie łacińskim, dowiedzieli się, czym są hieroglify,
alfabet w wersji 3D, jaką historię ma papier, skąd wzięła się książka.
Poznali tajniki pisma, stworzyli trójwymiarowe litery. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
Za tydzień wychodzimy po raz ostatni.
A.Brzezina, B.Ogórek, A.Brodacka
30 maja 2019 roku oddziały 6a i 7c miały zaszczyt uczestniczyć w konferencji pt. "Muzyka w kulturze narodowej", która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Wysłuchaliśmy 2 wykładów, pierwszy o muzyce – czym jest i jaka jest jej rola w kulturze narodu, drugi dotyczył Stanisława Moniuszki, którego rok obchodzimy. Mogliśmy nie tylko posłuchać wykładów, ale i wysłuchać różnych utworów muzycznych ilustrujących to, co mieli do powiedzenia nauczyciele z Zespołu Szkół.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu o Moniuszce, szczególnie dlatego, że część z nich niedawno wróciła z Wilna, gdzie kompozytor spędził część swojego życia, działając jako organista, kompozytor i pedagog. Na koniec wysłuchaliśmy występu chóru żeńskiego Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Chór zrobił na dzieciach bardzo duże wrażenie. Po drodze do szkoły próbowali naśladować usłyszane dźwięki.
J.G.
W czwartkowe popołudnie 30.05.2019 r. spotkanie w ramach projektu Akademia Przyszłości odbyło się w naszej szkole. Dziewczyny spędziły czas w świetlicy szkolnej, a chłopaki wybrali zabawy sportowe w auli szkolnej. Czas umilały nam oczywiście słodkie przekąski. Ostatnie spotkanie w tym roku zakończone. Przed nami już tylko uroczystość zakończenia roku akademickiego.
Ewelina Darul
Dnia 29 maja uczennice klas 1 i 2 uczestniczyły w ramach Środowiskowego Programu Profilaktycznego Dzieci Tysiąclecia- Integracja w wyjściu do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 25 w Katowicach. Zajęcia „Głosem zwierząt” dotyczyły ochrony zwierząt.
22 maja obchodzony był Dzień Praw Zwierząt. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Uczennice podczas zajęć odgadywały zagadki, jakie to zwierzę. Doskonale poradziły sobie z tym zadaniem. Obejrzały książki „Uratuj mnie” i „Atlas przygód zwierząt”. Rozwiązywały krzyżówki dotyczące zwierząt. Na koniec przygotowały maski różnych zwierząt.
Kolejne wyjście do biblioteki już za tydzień. Zapraszamy do udziału.
Anna Guziak, Aleksandra Robaszkiewicz
Po raz drugi uczennica klasy 5b Oliwia Klar zajęła III miejsce na IV GRAND PRIX MIASTA KATOWICE W SZACHACH
- Turniej Wiosenny - 30 marca
- Turniej z okazji Dnia Dziecka - 18 maja
24 maja zakończyła się LIGA SZACHOWA KATOWICKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, ostatecznie drużyna naszej szkoły zajęła
V miejsce. Gratulujemy wszystkim szachistom, którzy brali udział w zawodach.

Helena Dryja
![]()
15 maja w ramach projektu „Miejska Dżungla” odbyło się w naszej szkole spotkanie
z Panem ANDRZEJEM BOGDANOWICZEM,
osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim.
Wzięli w nim udział uczniowie oddziałó 6-8 szkoły podstawowej oraz III gimnazjalnych.
Głównym celem prelekcji było przybliżenie młodzieży szkolnej problemów osób niepełnosprawnych i właściwych relacjach z nimi. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści Pana Andrzeja Bogdanowicza o jego codziennym życiu, aktywności zawodowej i stowarzyszeniowej. Nasz gość podkreślał fakt, że życie człowieka niepełnosprawnego nie musi być smutne i pozbawione sensu. Przestrzegał również uczniów przed ryzykownymi zachowaniami, które mogą prowadzić do kalectwa. Po prelekcji uczniowie dużymi brawami podziękowali za interesujące spotkanie. Na zakończenie szkolny koordynator przypomniał uczniom założenia „Miejskiej Dżungli” oraz omówił działania podjęte w ramach XI edycji projektu.
Piotr Chmielowiec
W miniony weekend grupa dwudziestu uczniów naszej szkoły z klas od 4 do 7 uczestniczyła w dwudniowym rajdzie górskim. Wędrowaliśmy niebieskim szlakiem Beskidu Żywieckiego z Rajczy przez Halę Boraczą, Prusów do Węgierskiej Górki. Na trasie czekały na nas piękne widoki na Dolinę Soły, wyniosłe szczyty Lipowskiego Wierchu, Rysianki i Romanki oraz panorama Kotliny Żywieckiej. Trasa była urozmaicona od wymagających podejść, przez łagodne stoki. W połowie szlaku mogliśmy dłużej odpocząć i posilić się w schronisku PTTK na Hali Boraczej. Jak zwykle czekały tam na nas pyszne, swojskie jagodzianki. Wieczorem dotarliśmy na miejsce planowanego noclegu. Tam po sytej kolacji w końcu mogliśmy nabrać sił na kolejny dzień wędrówki. Drugiego dnia spacerowaliśmy ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą po Węgierskiej Górce. Trasa biegła wzdłuż rzeki Soły. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Wszyscy uczestnicy rajdu spisali się świetnie. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych wycieczkach górskich.
mgr Agnieszka Brzezina, mgr Katarzyna Sordyl, mgr Irena Węgrzyn
24.05.2019 r. uczniowie klas 2. naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego "Florek w Małej Strażnicy”. Byliśmy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach – Szopienicach. Dyżurny strażak zaprezentował nam wyposażenie wozu strażackiego i bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Pozwolił nam wejść do wozu i cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Następnie obejrzeliśmy filmy instruktażowe o tym, jak unikać ognia, jak zachować się w razie pożaru. Nauczyliśmy się, jak prawidłowo wzywać pomoc. Na zakończenie mogliśmy wejść do pomieszczenia, w którym symulowano warunki pożaru. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Kilku kolegów zadeklarowało chęć wykonywania zawodu strażaka w przyszłości. Oprowadzający nas starszy ogniomistrz powiedział, że musimy się dobrze uczyć i dbać o kondycję fizyczną.
Pozdrawiamy,
Uczniowie oddziałów 2a, 2b, 2c
W dniu 23 maja uczniowie klas 1a i 2b uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z cyklu "Abecadło z pieca spadło". Podczas dzisiejszych zajęć mieli okazję obejrzeć interesującą wystawę młodych projektantów w Rondzie Sztuki. Największym zainteresowaniem cieszyły się modele i makiety nowoczesnych pojazdów, zabawek, mebli wielofunkcyjnych, a także kolekcja dzianinowej odzieży.
Uczniowie dowiedzieli się co to jest "design", jak powstaje piktogram. Podczas zajęć praktycznych tworzyli interesujące prace plastyczne z wykorzystaniem czcionek blokowych wykonanych ze styropianu i drewna. Można je będzie wykorzystać jako upominek dla mam z okazji nadchodzącego święta.
Zabawa była wyśmienita, a zajęcia, jak zwykle, zbyt krótkie. Czekamy na kolejne.
A.Brzezina, B. Ogórek, A. Brodacka