Abyś pośród przeszkód wielu
Mógł kolego dojść do celu
By twe życie, chociaż małe
Mogło stać się doskonałe
Mych zaleceń dziś przestrzegaj
Dużo ruszaj się i biegaj
Jedz owoce i warzywa
No i jak to w życiu bywa
Nie poddawaj się nałogom
One tylko są przeszkodą
Papierosy czy też dragi
Nie dodadzą Ci odwagi
Chroń życie kolego
A wyjdziesz na zdrowego.
Natalia Bender
uczennica kl. III Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście,
laureatka konkursu poetyckiego zorganizowanego w ramach akcji
„Rak to nie wyrok. Trzymaj życie w swoich rękach”
Wprowadzenie
Częstość występowania nowotworów złośliwych wymusiła na początku XXI w. ponowne określenie priorytetów polityki zdrowotnej. Nowotwory złośliwe stają się pierwszym zabójcą Polaków przed 65 rokiem życia. Zapobieganie zachorowaniom na raka (prewencja pierwotna), wczesna diagnostyka populacyjna (prewencja wtórna) i działania kliniczne w celu wczesnego rozpoznawania i skutecznego leczenia nowotworów to największe i najważniejsze wyzwania zdrowia publicznego w Polsce. Podejmowane dotychczas działania ukierunkowane na ograniczenie wdychania czynników rakotwórczych dymu tytoniowego (aktywne palenie) przyniosły wymierny efekt. Spadek zachorowań na raka płuca przede wszystkim u mężczyzn (w grupie wiekowej 20-64 lata liczba zachorowań zmniejszyła się o ponad 1200 rocznie) potwierdza słuszność i skuteczność realizowanych zadań. Kluczową rolę w zapobieganiu lub zmniejszaniu występowania chorób związanych ze stylem życia odgrywa budowanie kompetencji (świadomości) zdrowotnej Polaków. Idea zebrania i upowszechnienia sposobów zapobiegania nowotworom doprowadziła do powstania Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Niezwykle istotna jest jego szeroka popularyzacja nie tylko wśród onkologów i lekarzy innych specjalizacji, ale przede wszystkim w społeczeństwie, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Prowadzone od wielu lat działania edukacji szkolnej realizowane są w ramach programu Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Jego celem jest wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży. Zakres projektu obejmuje bardzo zróżnicowane działania.
prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński
kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej
Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem
Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wiążę się to ze stylem życia, jaki prowadzimy, czyli ze sposobem, w jaki żyjemy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez postępowanie oraz wybory podejmowane każdego dnia, jesteśmy w stanie kształtować stan swojego zdrowia. Wyobrażamy sobie, że ciało człowieka przypomina mechanizm zbudowany z wielu elementów, które są ze sobą połączone. Wszystkie te czynności muszą ze sobą współpracować, aby ten złożony mechanizm, jakim jest nasz organizm, mógł prawidłowo funkcjonować. Z kolei dobra praca poszczególnych elementów zależy już od nas samych. Oznacza to, że jeżeli będziemy prowadzić odpowiedni styl życia, to ta praca będzie korzystna dla naszego zdrowia. Odpowiedni styl życia to taki, który pozwala nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Daje nam dużo siły do działania i wpływa na nasze lepsze samopoczucie. Zdrowy styl życia to chociażby praca nad kondycją fizyczną czy urozmaicone codzienne posiłki. Ruch na świeżym powietrzu, warzywa i owoce w naszej diecie sprawiają, że lepiej się czujemy i rzadziej chorujemy. Chronią nas one przed chorobami, tak samo jak parasol chroni nas przed deszczem. Kodeks zdrowego życia zawiera garść pomysłów i wskazówki, jak zdrowo żyć. Komiks został opracowany na podstawie Europejskiego kodeksu walki z rakiem, czyli poradnika, który ma pomóc czytelnikom w odpowiedzi na pytanie, co robić, by nie zachorować. Bohaterowie komiksu Kodeks zdrowego życia, Ola i Jacek, już wiedzą jak dbać o zdrowie. Zachęcili wiele osób, w tym swoich rodziców, do wprowadzania korzystnych zmian w codzienne życie.
KODEKS ZDROWEGO ŻYCIA - KOMIKS DLA DZIECI
Dla uczniów gimnazjum
Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem
Zdrowie nie jest wartością przypisaną nam raz na całe życie. Każdy człowiek jest narażony na zachorowanie. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają nam ustrzec się przed ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych. Największy wpływ na kształtowanie zdrowia ma tryb życia, czyli sposób, w jaki żyjemy.
Tryb życia może zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania. Od tego, jaki tryb życia prowadzimy, zależy czy będziemy zdrowi. Nieraz zapominamy, że sami jesteśmy w stanie kształtować zdrowie, modyfikować i udoskonalać je. Dzięki aktywności fizycznej kształtujemy sylwetkę, poprawiamy elastyczność mięśni, nadajemy właściwą postawę sylwetce oraz usprawniamy metabolizm. Z kolei dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza nam niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, dzięki którym powstaje bariera ochronna przed wieloma chorobami. Nie zapominajmy także o problemie palenia. Mimo że palenie tytoniu jest już dzisiaj niemodne, to nadal dziesiątkuje nasze społeczeństwo. Znajomości oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia nie tylko poprawia stan naszego zdrowia, ale także wpływa na lepsze samopoczucie, kondycję i urodę. Kodeks zdrowego życia jest cenną pomocą zarówno w poszerzaniu horyzontów, jak i inwestowaniu we własne zdrowie. Porady zawarte w komiksie to niewątpliwa broń w walce z nowotworami wzbogacona solidną porcją dowodów naukowych dotyczących tego, jak sami możemy skutecznie chronić się przed rakiem. Komiks powstał na podstawie Europejskiego kodeksu walki z rakiem – trzonu Programu Prewencja Pierwotna Nowotworów finansowanego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych ze środków Ministerstwa Zdrowia. Jest to kompendium opracowane przez naukowców z wielu krajów Unii Europejskiej, które ma pomóc Polakom w odpowiedzi na pytanie, co robić, by zdrowo żyć i zapobiegać chorobom nowotworowym.
Pamiętajmy, że wiele zależy od nas samych. Stan naszego zdrowia jest rezultatem naszych wyborów i naszego postępowania.