Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur szczególnie wyróżniających się uczennic i uczniów o przyznanie nagrody „Katowicki Diament Edukacyjny”. Celem nagrody, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Katowice dr Marcina Krupę oraz JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszarda Koziołka jest uhonorowanie najlepszych z najlepszych uczennic i uczniów, wspieranie ich rozwoju, stwarzanie warunków umożliwiających zaspokajanie  potrzeb, motywowanie młodych osób do rozwijania pasji i kompetencji, promowanie sukcesów oraz zaangażowania naukowego i społecznego młodych osób.
Nagroda przyznawana jest uczennicom/uczniom zamieszkałym w Katowicach, którzy w roku szkolnym 2022/2023 pobierali naukę w szkołach publicznych i niepublicznych zlokalizowanych na terenie Miasta. Do nagrody zgłaszać można uczennice/uczniów klas IV-VI oraz VII-VII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Wniosek może być złożony przez ucznia, rodzica/opiekuna prawnego, samorząd uczniowski, radę pedagogiczną, radę rodziców, dyrektora szkoły lub placówki wychowania pozaszkolnego do dnia 25 października br.
Wnioski można składać w jednej z siedmiu kategorii:
1.    nauki humanistyczne i języki obce;
2.    nauki ścisłe i przyrodnicze;
3.    zawodowstwo i przedsiębiorczość;
4.    kompetencje społeczne i obywatelskie;
5.    edukacja regionalna;
6.    kultura i sztuka;
7.    sport.
Przewidziane są nagrody pieniężne I stopnia – 5560 zł brutto; II stopnia – 3340 zł brutto oraz III stopnia – 2000 zł brutto. W celu zgłoszenia kandydatury ucznia/uczennicy należy wypełnić wniosek, następnie dyrektor/ka powołuje w szkole komisję weryfikacyjną, która w oparciu o kryteria, stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu „Katowickiego Diamentu Edukacyjnego”, dokonuje oceny formalnej i merytorycznej wniosków.