grobyX2023

21 października 2023 roku w sobotnie przedpołudnie wolontariusze klasy 7a i 7b naszej szkoły zorganizowali z opiekunem akcję „Sprzątania grobów”.
     Jedenastu wolontariuszy pod opieką opiekuna z wolontariatu wybrało się na cmentarz parafialny w Katowicach, znajdujący się w dzielnicy Dąb, przy ulicy Brackiej. Młodzież uzbrojona w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpiła do ciężkiej pracy i zaczęła wielkie porządki. Ku naszemu zdziwieniu na cmentarz przyszedł sam ksiądz proboszcz Adam Wycisk z Parafii św. św. Jana i Pawła Męczenników. Wcześniej ksiądz o tym fakcie był poinformowany przez opiekuna wolontariatu. Ksiądz przyszedł do wolontariuszy z pysznym ciastem ze śliwkami i przepysznymi rogalikami z marmoladą. W taki sposób podziękował im za chęć pomocy przy grobachim. Wolontariusze podziękowali i ze smakiem zjedli słodki przepyszny poczęstunek. Następnie dalej, z  dużym zaangażowaniem zabrali się za sprzątanie zapomnianych i zaniedbanych nagrobków. Myli, szorowali, grabili liście na grobach oraz w alejkach między grobami.
     W centralnej części cmentarza, tak jak to już rok temu, opiekun z wolontariuszami przyszli pod kwaterę, w której pochowano pięciu mężczyzn poległych w III Powstaniu Śląskim. Byli to: Franciszek Rudek, Reinold Rudek, Władysław Szlif, A. Musioł (znany jest jedynie inicjał imienia), Paweł Bronder. Wolontariusze oddali hołd poległym, porządkując ich mogiły i zapalając znicze. Dzięki pięknej pogodzie wysprzątaliśmy sporo opuszczonych grobów, a prace porządkowe przebiegały szybko i sprawnie.
     Wszystkie napotkane na cmentarzu osoby uśmiechały się do uczniów i z wielkim uznaniem wypowiadały się na temat naszej pracy, co dodatkowo utwierdzało nas w przekonaniu, że działamy w dobrej sprawie.
     Dzięki tej akcji uczniowie nauczyli się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych. Ponadto była to lekcja odpowiedniego zachowywania się w miejscach pamięci narodowej oraz publicznych.
     Akcja sprzątania cmentarza w przyszłym roku szkolnym będzie kontynuowana przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu. Wolontariuszom pięknie dziękujemy i zapraszamy na kolejne zbliżające się akcje.

Opiekun wolontariatu
Anna Jasińska-Sikora