al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sekretariat@sp58katowice.pl  
rodo   vulcan         bip logo  

Tablica informacyjna. Dofinansowanie w SP 58.

Rządowe programy realizowane w szkole.

Współpraca miasta Katowice z organizacją UNICEF.

Programy i projekty realizowane w naszej szkole.

Doradztwo zawodowe. Wybór szkoły. Oferty szkół.

Poznaję - planuję - wybieram. Mapa karier.

"afazJA - możeMY", "WychodziMY poza schemaTY"

Innowacje nauczycieli - inkubator Popojutrze 2.0.

Luty 2024 

AUTOR: PAWEŁ BERĘSEWICZ
TYTUŁ: „TAJEMNICA CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ”

TA KSIĄŻKA MÓWI O DWUNASTOLETNIM JAŚKU POSZUKUJĄCYM PRAWDY O BLIŹNIE SWOJEGO TATY. JASIEK STAWIA WIELE HIPOTEZ - POJEDYNKOWANIE, DZIAŁANIA SOLIDARNOŚCIOWE LUB KRADZIEŻ OBRAZU VAN GOGHA W HOLANDII. CHŁOPIEC DOSZEDŁ DO PRAWDY, ŻE BLIZNA JEGO TATY POWSTAŁA W WYNIKU UPADKU W USA. TA KSIĄŻKA MI SIĘ PODOBA ZE WZGLĘDU TAJEMNICĘ PODCZAS CZYTANIA.

ROBERT BRYCHSY 7C 

AUTOR: STUART GIBBS
TYTUŁ: „SZKOŁA SZPIEGÓW”

TO KSIĄŻKA MÓWI O DWUNASTOLETNIM BENJAMINIE RIPLEYU, KTÓRY MA WYJĄTKOWE UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNE. GDY DOSTAŁ SIĘ DO SZKOŁY SZPIEGÓW, NA POCZĄTKU NIE BYŁ MILE WIDZIANY. ZE  STARSZĄ KOLEŻANKĄ ERICĄ PRÓBOWALI ROZWIĄZAĆ ZAGADKĘ, KTO PODŁOŻYŁ POD SZKOŁĄ BOMBĘ.  MIELI RÓŻNE CIEKAWE PRZYGODY. OKAZAŁO SIĘ, ŻE TO KOLEGA BENA - MURRAY BYŁ ODPOWIEDZIALNY ZA ŁADUNEK. UDAŁO SIĘ JEDNAK UDAREMNIĆ JEGO WYBUCH. TA KSIĄŻKA  PODOBA MI SIĘ,  PONIEWAŻ SKRYWA TAJEMNICE O TYM, KTO JEST ODPOWIEDZIALNY ZA NIEBEZPIECZNĄ SYTUACJĘ.

ROBERT BRYCHSY 7C 

Adam Kay „Bardzo niesamowita medycyna”

Jest to książka mówiąca o metodach leczenia od starożytności. Opowiada również o życiu ludzi sprzed wieków. Ta książka bardzo mi się podobała, bo interesuje mnie medycyna.

Matylda Palka 6a 

Agnieszka Płoszaj „Czarci Młyn”

Książka opowiada o przygodach sióstr: Hani i Jagody, ich kolegi Piotrka oraz psa Julka. Przyjeżdżają oni na wakacje do babci Luizy. Tam poznają bliźniaków – Krzyśka i Ryska, którzy płatają psikusy wszystkim mieszkańcom, stając się postrachem okolicy.
Pewnego dnia przyjaciele poznają historię młynarza Jeremiego, który w wyniku nieszczęśliwej miłości do córki króla  Cyganów – Carmen, utopił się w bagnach i straszy w młynie, po jego śmierci nazwanym Czarcim.
Czy przyjaciołom uda się wyjaśnić, czy rzeczywiście w młynie straszy? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj książkę.

Hanna Szlachta 6a 

Agnieszka Stelmaszyk „Zagadka purpurowej orchidei”

Bohaterami książki są Julia, Zuzanna, Tomek, Dominik i Daisy, którzy próbują rozwiązać zagadkę tajemniczych zaginięć swoich dorosłych przyjaciół, którzy podobnie jak oni, należą do Klubu Przyrodnika, dbającego o naturę i przetrwanie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Przyjaciele odkrywają, że zaginione osoby łączy jedno – dawno temu brali udział w tajnej operacji pod kryptonimem „Purpurowa Orchidea”, której celem było wyhodowanie i ochrona nasion bardzo rzadkiego gatunku orchidei, która kwitnie tylko nocą.
Czy uda się uwolnić zaginionych? Czy da się uratować nasiona purpurowej orchidei? O tym w książce…

Hanna Szlachta 6a 

Agnieszka Stelmaszyk „Klub Poszukiwaczy Przygód, Tajemnica starej kamienicy”

                Pewnego razu Tola dowiaduje się od swojej cioci, że w kamienicy, w której mieszka, dzieją się dziwne rzeczy. Jeden z sąsiadów umarł, a po pewnym czasie z jego mieszkania dochodzą tajemnicze odgłosy: kroki, dźwięk spadających przedmiotów oraz odgłosy remontu. Po wejściu do mieszkania okazuje się, że nic się w nim nie dzieje. Ciocia zaczyna się bać, że w mieszkaniu straszy duch pana Wiesława!
Czy tak jest rzeczywiście? I jaki związek ma z tym plotka, że na rynku aukcyjnym pojawiła się kolekcja zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki? Przeczytaj, a dowiesz się…

Hanna Szlachta 6a 


Styczeń 2024 

Jennifer Lynn Barnes „The inheritance games”, t.1

    Główna bohaterka Avery Grambs w wieku 17 lat otrzymuje ogromną fortunę w spadku po nieznanym miliarderze.
    Dlaczego ona? Jakie zadania i niebezpieczeństwa ją czekają?  Przeczytaj, a dowiesz się.

Terry Pratchett „Zadziwiający kot Maurycy”
   Film pewnie obejrzeliście, ale zachęcam do przeczytania książki. Kot z ekipą szczurów oraz grajkiem kontra szczurze ZŁO. Warto przeczytać.

fanka twórczości T. Pratchetta Zofia Błońska 

Adam Bielecki i Dominik Szczepański „Spod zamarzniętych powiek”

    Adam Bielecki pochodzi z Tychów i jest jednym z najlepszych himalaistów na świcie Wiele razy wyruszał na długie i bardzo niebezpieczne wyprawy . Jako pierwszy zdobył zimą Gasherbrum I i Bread Peak. Książka opowiada o przygodach himalaisty  i jego ekipy na ośmiotysięcznikach.
    Zdecydowałam się przeczytać tę książkę po spotkaniu z Adamem Bieleckim na festiwalu podróżniczym w Wiśle. Zarówno spotkanie, jak i książka były niezwykle ciekawe.

Natalia Janocha  

Listopad 2023  

Alfred Szklarski „Tajemnicza wyprawa Tomka”

            Kto przeczytał o przygodach Tomka Wilmowskiego w Australii, ten wie, że nastolatek odbył jeszcze niejedną podróż. Polecam jeden z tomów serii. Tym razem na mroźnej Syberii nie chodzi tylko o przygodę, ale uwolnienie kuzyna. Warto przyczytać, bo ta książka nie tylko jest ciekawą przygodą, ale uczy polskiej historii.

Maciej Sokół, 6b  

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa”

            Jak mówiła mama, zawsze uczniowie łobuzowali i kombinowali, by się nie uczyć. Czasem jednak dzięki temu naprawdę wiele się dowiadywali. Kombinując, przy okazji historia stała się mocną stroną Ciamciary i innych. Kim w książce był Alcybiades, czym SPONAA i NUPUM dowi się każdy, kto przeczyta. Polecam!

Dorian Dubiel, 6b 

Czerwiec 2023 

Katarzyna Berenika Miszczuk „Tajemnica domu w Bielinach”

            Książka opowiada historię rodzeństwa: Bogusi, Leszka, Tosi i Dąbrówki, którzy po rozwodzie rodziców przeprowadzają się z mamą z Warszawy do  małej wioski – Bielin.
           Dom ciotki, w którym mieli zamieszkać, okazuje się zaniedbany i zdewastowany, w dodatku dzieją się tam dziwne rzeczy: trawa skoszona jednego dnia, a następnym dniu jest tak samo wysoka, ktoś tłucze naczynia, wyrzuca z szuflad sztućce. Ciotka dzieci była szeptuchą, więc dzieci stwierdzają, że w domu mieszka jakiś duch i trzeba go się pozbyć. Ale jak?
            Poczytaj, a dowiesz się, jak zakończyła się historia domu w Bielinach.

 Hania Szlachta 5a

Alexandra Stewart „Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia”

            Książka opowiada o historii zdobywania najwyższej góry świata – Mount Everestu. Głównymi bohaterami są Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Pierwszy urodził się w 1919 roku w Nowej Zelandii i od dziecka był  marzycielem. Tenzing natomiast urodził się w Tybecie w 1914 roku, a jego rodzina przeniosła się niebawem do Nepalu i zamieszkała w rejonie Kumbu.
            29 maja 1953 roku dokonali oni niezwykłego czynu i jako pierwsi ludzie w historii weszli na Dach Świata, czyli Mount Everest. O trudnej drodze i pokonywaniu wielu przeciwności opowiada właśnie ta książka.

 Natalia Janocha

 Kwiecień 2023 

Helena Dahlgren   „Star Stable – Opowieści z Jorvik”
Książka zawiera cztery historie opowiedziane przez cztery przyjaciółki. Najbardziej podobała mi się historia opowiedziana przez Alex. Rozgrywa się ona w wigilię Bożego Narodzenia.
Alex nie potrafi porozumieć się ze swoją mamą i wyprowadza się z domu do jednego z domków gościnnych przy stajni w Jorvik. Czuje się jednak samotna i tęskni za rodziną. W wigilię znajduje w stajni zmarzniętego i pobitego chłopca. Próbuje  przekonać go do powrotu do domu, ale chłopiec ucieka do lasu. Później spotykają się jeszcze kilka razy. Zakończenie opowieści jest zdumiewające. Warto je poznać.

Hania Szlachta 

Luty 2023 

Paweł Beręsewicz „Skandal w stolicy nudy”
Rozlewa się czekolada (co za strata!). Uruchomione zostaje dyskretne śledztwo. Jednocześnie dzieci przygotowują się do autorskiego przedstawienia, a afera ze straconą słodkością ma na to swój wpływ. Wiele zwrotów akcji i dużo humoru pozwoli wam rozwikłać niejedną tajemnicę. Baleron? Grzesiek i Oskar? Gładki? Marzanna? Która z tajemniczych postaci jest kluczem do rozwiązania zagadki? Kto jest mózgiem całej operacji, dowiecie się z książki. Musicie przeczytać! Polecam :)

Dorian Dubiel, 5b

Styczeń 2023 

Kasia Keller „Tomasz Niefart – skazany na porażkę”
Książka opowiada o chłopcu, który nazywa się Tomasz Niefart i gdyby nie jego nazwisko, byłby typowym nastolatkiem, który ma rodziców, młodszą siostrę i starszego brata. Tomek uważa jednak, że od urodzenia ma pecha z racji swego nazwiska.
Jeśli chcesz się przekonać, czy Tomka prześladuje pech, czy też jest to wina jego gapiostwa i lenistwa, przeczytaj koniecznie książkę!

Hanna Szlachta  

Andy Griffits „130-piętrowy domek na drzewie”
Andy, Terry i Jill bawią się w domku na drzewie. Ma on 130 pięter. Dzieci przeżywają też niezwykłe przygody w kosmosie. Oglądają igrzyska śmierci, poznają muchę, paćkę i przebywają na Paćkomecie.
Ciekawa i zaskakująca fabuła. Warto przeczytać.

Jakub Bury 

 Listopad 2022  

A. Samojski, A. Wajrak „Umarły las”
Jest to komiks, który opowiada o przygodach dzięcioła Trika. Przybywa on do miasteczka na Dzikim Wschodzie, gdzie ma zostać szeryfem. Poznaje tam Tridę – panią dzięcioł i Bargiela, który zostaje jego przyjacielem. Triko stara się utrzymać w miasteczku porządek, chociaż szpaki chcą przejąć kontrolę nad osadą.
Co z tego wyniknie? Sięgnij po komiks i jego drugą część „Nieumarły las”.

Macek Janocha 

Agnieszka Tyszka „Zosia z ulicy Kociej na tropie”

Tytułowa Zosia ma 10 lat i chodzi do klasy czwartej. Jej wychowawczynią jest nauczycielka matematyki, która ma przezwisko Mroczna Pampira i wszystkie dzieci się jej boją.
Pewnego dnia rodzice Zosi zapraszają nauczycielkę do swojego domu. W tym samym czasie w ogródku przy domu Zosi bawią się dzieci.
Co z tego spotkania wyniknęło? Przeczytajcie książkę, a dowiecie się.

Natalia Janocha 

Jessica Townsend „Nevermoor, przypadki Morigan Crow”
Tytułowa bohaterka to dziewczynka z klątwą. Razem z Jupiterem – zwariowanym rudzielcem przedostała się do Nevermooru – pięknej krainy pełnej tajemnic i magii. Tam zamieszkała w hotelu Deukalion i poznała wiele ciekawych osób.
Czy dziewczynka ma jakieś ukryte talenty, choć sama o tym nie wie? Dlaczego wybrano ją do ekskluzywnego Towarzystwa Wunderowego?
Przeczytaj koniecznie.

Ala Operhalska 

J.K. Rowling „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”

Na pewno każdy zna Harry'ego Pottera. Zachęcam miłośników Jego przygód do przeczytania kolejnej książki. Tym razem tytułowy bohater jest już dorosły, pracuje w Ministerstwie Magii, a głównymi postaciami są dzieci znanych nam przyjaciół z całej serii książek. Wydarzenia dotyczą Zmieniaczy Czasu. Czy wszsytkie zniszczono? Kto je ma? Delphi, Scorpius i Albus wracają do przeszłości... Czy syn Harry'ego przyjaźni się z synem Draco, a kto jest złym czarownikiem, dowiecie się, gdy przeczytacię tę książkę. Ponownie można się dowiedzieć, jak ważna w życiu jest rodzina i przyjaźń. Polecam!

Marianna Balaushko, 5b 

Rafał Witek „Chłopiec z Lampedusy”

To opowieść o jedenastoletnim uchodźcy, któy dociera na włoską wyspę Lampedusę. Poznaje tam polską dziewczynkę. Dzieci szybko się zaprzyjaźniają. Pojawia się prezent - ziarenko. Jeśli chcecie się dowiedziec, kto dostał taki prezent, co stało się z bohaterem i ciekawie spędzić czas z ksiązką z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, przeczytajcie tę ciekawą i optymistyczną, krótką historię. 

Dorian Dubiel, 5b  

Wrzesień 2022  

Przemysław Rudź „Jak to działa – Kosmos”

    W tym roku byłem z dziadkami na wakacjach na działce w Beskidzie. Gdy wieczorami siędzieliśmy przy ognisku, widzieliśmy dużo spadających gwiazd i Drogę Mleczną. Bardzo zaciekawiły mnie te zjawiska i wtedy moja młodsza siostra przypomniała sobie, że razem ze świadectwem na zakończenie roku dostała książkę „Jak to działa – Kosmos”. Po powrocie do domu od razu do niej zajrzałem, aby dowiedzieć się, jak to jest z tymi zjawiskami. Okazało się, że książka zawiera dużo różnych informacji na temat kosmosu. Nie jest zbyt gruba i ma zabawne ilustracje, które przyciągają wzrok, co jeszcze bardziej mnie zachęciło. Znalazłem w niej odpowiedzi na moje pytania i to było najważniejsze. Serdecznie ją polecam, bardzo mi się podobała.

 Dominik K. 5a 

Czerwiec 2022 

Bardzo polecam wszystkim książki z serii „Wojownicy” Erin Hunter. Ten cykl powieści opowiada o kotach mieszkających w lesie, nad rzeką oraz na wrzosowisku. Przeżywają wiele przygód i mają liczne przeszkody do pokonania. Bardzo spodobała mi się ta seria, bo uwielbiam czytać i kocham koty. Książki te są intrygujące, trzymające w napięciu oraz są przyjemne w czytaniu.

przeczytalem polecam LG2022

Laura Gorzela, 5a 

 Zajrzyj ponownie na tuczytki.blogspot.com. Zachęcam!

Tomek Brom, 5a 

Maj 2022 

1

W lesie pojawia się Ekoświrek - baśniowy stworek, który uczy zwierzęta, jak dbać o otoczenie. Przemądrzały Lisek, roztargniony Zając, ciekawska Wiewiórka, a nawet Niedźwiedź - wielki łakomczuch, dowiadują się, co to jest ekologia, recykling i dlaczego należy segregować śmieci. Dla młodego czytelnika książka jest ważną lekcją ekologii w przezabawnej, lekkiej formie.

2

Felix, Net i Nika oraz Ściema Smoczysława to bezpłatne opowiadanie, napisane przez Rafała Kosika i wydane w czasie premiery piątej części książki.
Opowiadanie mówi o przygodach klasy Felixa, Neta i Niki w Muzeum Gazownictwa. Wycieczka ta była nagrodą dla klasy II"b", jednak ta zobowiązała się do wysłuchania pogadanki doktora Jamnika, „Proimmunologiczne, antyoksydacyjne i naprawdę cool działanie aspiryny i witaminy C na organizm gimnazjalisty”, jeśli klasa II"a" uda się do muzeum. Klasa zwiedza wystawę. W pewnym momencie przewodnik, Smoczysław Ziętara prowadzi ich na wystawę poświęconą problemom związanym z gazownictwem. Tam dochodzi do wybuchu nieszczelnej butli i zamykają się wielkie drzwi, których nie daje się otworzyć. Klasa i przewodnik zostają zamknięci w hermetycznym pomieszczeniu, będąc całkowicie odcięci od świata...

3

Unikatowa, pięknie ilustrowana książka dla dzieci o Polakach zesłanych na Sybir w różnych epokach naszej historii. Wśród nich znane postaci polskich patriotów, którzy w obliczu zsyłki i prześladowań pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie. Wśród nich m.in. abp Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Rafał Kalinowski, Ryszard Kaczorowski, Gustaw Herling-Grudziński, bp Rafał Kiernicki, bł. ks. Władysław Bukowiński, gen. August Emil Fieldorf „Nil", gen. Władysław Anders, ks. Zdzisław Peszkowski i inni. Biografie bohaterów zostały wspaniale zilustrowane rysunkami Pawła Kołodziejskiego.

4

Wybrane sylwetki Polaków zesłanych na Syberię.
„Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki” (Pnp 8,7). Miłość nie pozwoli zarazić się nienawiścią, bo miłość wszystko zwycięży. Ileż wiary, nadziei, cierpliwości i długomyślności musiało być w sercach Polaków, którzy zesłańczy krzyż zakorzeniali w Chrystusowym Krzyżu, który jest głupstwem dla mentalności świata i trwałości wśród katorgi, i nie tracili ufności w chwałę zmartwychwstania, chwałę zwycięstwa, wolności…

5

W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!”
Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu?
Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami.
Przykuwające uwagę ilustracje o nasyconych kolorach stworzyła Malwina Hajduk, wrocławska graficzka.
Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym na pograniczu polsko-czeskim. Kocia Szajka, skupiająca miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji, pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek.
Książki do czytania młodszym dzieciom, jak również do samodzielnej lektury. Duże litery, piękne ilustracje oraz trzymająca w napięciu akcja powodują, że jest to świetna pozycja dla tych, którzy właśnie zaczynają czytać. Z pewnością przypadnie do gustu również bardziej zaawansowanym czytelnikom.

6

Czternastoletni Ark ma najgorszą pracę w Arborium, ostatniej leśnej enklawie w świecie z przyszłości. Biedny pomocnik hydraulika czyści rury kanalizacyjne, bo nawet w mieście zbudowanym kilometr nad ziemią, wśród konarów gigantycznych drzew, potrzebne są sprawne toalety. Chłopak uważa swe leśne królestwo za najnudniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze miejsce na ziemi – do czasu, gdy przez przypadek dowiaduje się o spisku, który może pozbawić Arborium jego cenniejszego od złota bogactwa: drzew. Wplątany w groźną intrygę musi walczyć o życie w szaleńczej pogoni od podniebnych szczytów drzew po najmroczniejsze zakamarki wśród ich korzeni, próbując ochronić przed wrogami swój dom i naród, z którego pochodzi.

7

"Nie poruszyła się. Jak zahipnotyzowana wpatrywała się w dwa punkty za oknem. Dopiero po chwili oprócz połyskujących zielono plamek dostrzegła wyraźnie rysujący się za szybą ciemny kształt. Kształt kota. Ogromnego kota. W życiu nie widziała ta wielkiego. W ogóle nie sądziła, że takie istnieją. Stopa, która już jakiś czas temu zawisła nad podłogą, zdrętwiała. Lecz Amy nie była w stanie się poruszyć. Zamknęła oczy i powoli policzyła do dziesięciu. Kiedy je otwierała, miała nadzieję, że intruz zniknie, ale trwał dalej w tym samym miejscu i jego zielonkawe ślepia patrzyły wprost na nią. Zjeżdżaj stąd! - wycedziła przez zęby - Zjeżdżaj stąd natychmiast! - Ale jej głos był tak cichy, że sama ledwie go słyszała."

8

Edukacyjna książka dla dzieci. W zabawnych opowiadaniach wyjaśnione jest znaczenie i pochodzenie mitologicznych zwrotów i porzekadeł, takich jak pięta Achillesa, węzeł gordyjski, strzała Erosa..

9

Skwar, ulewa, gradobicie, mróz, plucha, zawieja…
Koniarze to silne istoty i jest oczywiste, że pójdziemy nakarmić i zadbać o naszych podopiecznych nawet w najgorszą pogodę. Kiedy przychodzi do czyszczenia boksu, podawania siana i robienia koniecznych wcierek — żadna nawałnica nam nie straszna! Jednak są sytuacje, kiedy nie możemy wsiadać na naszego konia ani nawet dotrzeć do stajni. Czasem jest to spowodowane niepogodą, innym razem kontuzją, stanem konia, innymi obowiązkami albo po prostu… dzielącymi nas i stajnię setkami kilometrów.
I wtedy bardzo tęsknimy.
Dla wszystkich tęskniących za końmi i jeździectwem — ten zbiór jest dla Was!

10

... to opowieść o starej, pięknej posiadłości i jej dziwnych mieszkańcach. gdy Marynia wyrusza w drogę do Księżycowego Dworu, gdzie ma zostać na zawsze, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Czy dziewczynce uda się zgłębić sekret dwóch wspaniałych rodów, tajemnicę różowych pelargonii, psa Wrolfa i białego konika?

11

Czy przypadkowe sięgnięcie w księgarni, przez dwoje młodych ludzi, po tę samą książkę może odmienić życie młodego poety? Odkryć przed nim niezmierzone obszary miłości - młodzieńczej, żarliwej,  idealizującej, wznoszącej na wyżyny olśnienia i spychającej na dno czarnej rozpaczy? I do czego to doprowadzi? Opowieść o wielkim zauroczeniu, pierwszej gorącej namiętności, uniesieniach i rozczarowaniach zanurzona jest w codzienności i jednocześnie rozbłyskuje fajerwerkami prawdziwego uczucia.

Luty 2022  

Agnieszka Stelmaszyk „Mazurscy w podróży. Porwanie Prozerpiny”

         Rodzina Mazurskich wyjeżdża na wakacje do Bretanii, która leży na zachodzie Francji.  Po drodze odwiedza studio filmowe w Babelsbergu. Tam babcia wdaje się w szarpaninę z jakimś kowbojem. Później bunia jest poszukiwana przez policję w związku z porwaniem Prozerpiny.
Czy babcia rzeczywiście kogoś porwała, jaką rolę odegrała różowa parasolka, dowiedziecie się, czytając książkę.

Ala Operhalska 4a 

Agnieszka Stelmaszyk „Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir”

            Książka opowiada o rodzinie, która wybrała się  do Hiszpanii. Po drodze odwiedzili Frankfurt nad Menem, gdzie spotkali lewitującego fakira. Ponieważ wyglądał na głodnego, Jędrek chciał mu pomóc. W dalszej drodze okazało się, że fakir śledzi rodzinę. Jaką odegrał on rolę w powieści, dowiesz się, jeśli przeczytasz książkę.

 Ala Operhalska 4a 

Kwiecień 2021 

Emilka warto przeczytac 

Emilka Gąsior, 4b  

 

 

arrow blue "Książki, które warto przeczytać".

                                        Poleca Klaudia Bera, 4a 

 

ksiazkiIV2021 

Jakub Ślesarczyk, 4b 

Otylia Jędrzejczak „Moja historia”
        Książka Otylii Jędrzejczak to przejmująca opowieść  o sile ludzkiej psychiki i walce do samego końca. O tym, że w życiu nic nie jest dane na zawsze, a także o uczuciu, które jest ponad wszystko, co tu na ziemi. Historia pływaczki jest trudna i budzi emocje. Straciła brata, ale to nie powstrzymało jej od rozwijania swojej pasji.

Artur Skóra 8b 

Tytuł: "O chłopcu, który ujarzmił wiatr"
Autorzy: Wiliam Kamkwamba , Bryan Mealer

Treść:
Prawdziwa historia chłopca, który ocalił mieszkańców wioski przed śmiercią głodową. William Kamkwamba był nastolatkiem, kiedy jego wioskę w afrykańskim Malawi nawiedził problem braku jedzenia . Z powodu braku pieniędzy William musiał porzucić szkołę, jednak dzięki swojej kreatywności udało mu się zmienić życie mnóstwa ludzi. Chłopiec zbudował wiatrak z części znalezionych na złomowisku.  Maszyna pozwoliła mu doprowadzić prąd do domów i umożliwiła nawadnianie pola, ratując przed śmiercią mieszkańców wioski. 

Ania Raczkowska  

Luty 2021  

Zachęcam do śledzenia mojego bloga: https://tuczytki.blogspot.com/. Tomek Brom

Tomek Brom, 4a  

Nicola Yoon: „Ponad wszystko”

Maddy, glówna bohaterka całe swoje dotychczasowe życie spędziła w domu Praktycznie jedynymi osobami, które widuje, są mama i pielęgniarka opiekujące się chorą Madeline. Dziewczyna jesr uczulona na świat – dosłownie wszystko może wywołać u niej śmiertelną reakcję alergiczną. Maddy uwielbia książki, bo są dla niej jedyna odskocznią, a zwłaszcza jedna z nich – „Małego Księcia”.
Do domu obok Maddy wprowadza się nowa rodzina. Jednym z jej członków jest Olly, wiecznie ubrany na czarno nastolatek, który od razu wzbudził zainteresowanie Maddy. Dziewczyna zakochała się w chłopaku z wzajemnością, udało się im spotkać, ale i tak na odległość.
Książka opowiada o miłości i o chorobie dziewczyny.

 Agata Glinka 

Grudzień 2020  

Ewa Skarżyńska" Pierścionek z kocim oczkiem "

Główną bohaterką jest jedenastoletnia Agata. Dziewczyna przeprowadziła się z miasta na wieś, gdzie poznaje nowych przyjaciół, z którymi przeżywa różne przygody. Na przykład wybiera się do ruin starego zamku, w którym Agata zauważa pierścionek z kocim oczkiem. Po czasie dowiedziała się, że jej kolega Szymon urodził się w ruinach zamku i postanowiła mu go zwrócić, ponieważ zaczęła sądzić, że mógł należeć do jego mamy, ale tak nie było. Agata dowiedziała się, że to bardzo drogocenny klejnot, ale nie przyjęła go z powrotem, bo wiedziała, że rodzina Szymona ma trudną sytuację materialną. Tata Agaty był z niej dumny, dlatego w prezencie urodzinowym dał jej inny pierścionek z pięknym kocim oczkiem.  
Książka opowiada o dobrych uczynkach i wartościach niematerialnych. Na pewno bym mogła ją komuś polecić. 

Agata Glinka 8b

Jacek Andrzejczak „Adam Małysz Batman z Wisły”

            Dlaczego Adam Małysz jest bohaterem narodowym Polaków? Co kilkuletni Adaś robił ze stodołą? Dlaczego przyszły mistrz chował się w szafie przed reporterami? Ile autokarów zajeżdża rocznie pod dom Małyszów w Wiśle?
            Na te pytania odpowiada książka. To przede wszystkim opowieść o wspaniałym sportowcu i skromnym człowieku, który jest idolem 40 milionów ludzi.

Artur Skóra

Kwiecień 2020 

Książę mgły" Carlos Ruiz Zafón

Książka przeznaczona dla starszej młodzieży

Wiele lat musiało upłynąć, by Max zapomniał wreszcie owo lato, kiedy odkrył, właściwie przypadkiem, istnienie magii.
Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu należącym niegdyś do rodziny Fleischmannów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.
Tył książki

Stowarzyszenie Umarłych Poetówamerykański dramat filmowy z 1989 r. w reżyserii Petera Weira. Na podstawie scenariusza tego filmu Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o takim samym tytule.
Jest jesień roku 1959. Do szkoły z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego John Keating. Gromadka młodych uczniów Akademii Weltona trafia pod jego opiekę. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, będące zarazem synonimem bezdusznego systemu edukacji.
Ekscentryczny profesor wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i, co najważniejsze, niechętnie tu widzianą umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów – sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.

Na podstawie Wikipedia.pl  

Marzec 2020  

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.
Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.
1 marca 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, Ciotce Zgryzotce – następna w kolejności powieść nosząca tytuł Chucherko po publikacji przewidzianej na 2020 rok ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, pozostającą jednak pełną kontynuacją uniwersum Jeżycjady – historii rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn.

1975: Małomówny i rodzina

  1. 1977: Szósta klepka
  2. 1979: Kłamczucha
  3. 1981: Kwiat kalafiora
  4. 1981: Ida sierpniowa
  5. 1986: Opium w rosole
  6. 1990: Brulion Bebe B.
  7. 1992: Noelka
  8. 1993: Pulpecja
  9. 1993: Dziecko piątku
  10. 1994: Nutria i Nerwus
  11. 1996: Córka Robrojka
  12. 1998: Imieniny
  13. 1999: Tygrys i Róża
  14. 2002: Kalamburka
  15. 2004: Język Trolli
  16. 2005: Żaba
  17. 2006: Czarna polewka
  18. 2008: Sprężyna
  19. 2012: McDusia
  20. 2014: Wnuczka do orzechów
  21. 2015: Feblik
  22. 2018: Ciotka Zgryzotka

Za Wikipedia.pl 

„Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…

Kolejne tomy:

Za Wikipedia.pl 

Listopad 2019 

Autor: David Roberts
Tytuł: „Sufrażystki i Sufrażerki. Walka o równość”.

To bardzo mądra i odważna książka. Dodaje odwagi młodemu pokoleniu dziewczynek (i może chłopców). Pokazuje, jak kobiety, nastolatki, dziewczynki walczyły o swoje prawa. Dostarcza wiedzy o tym, co działo się w tamtych czasach, jak kobiety się czuły, wiedzy o walce o prawa kobiet do głosowania, o strajku głodowym kobiet.
Uważam, że kobiety mają prawo walczyć o swoje dobro. Kobiety dostają małe zarobki, a to nie jest fair. W przyszłości, jak będę miała pracę, to mam nadzieję, że będę dostawała za nią więcej pieniędzy. Poza tym chciałabym, żeby kobiety były na banknotach.

Rita z klasy 4 a 

Październik 2019 

Zachęcam do przeczytania serii powieści związanych ze znaną grą Minecraft. W pierwszej książce „Więźniowie Minecrafta” główni bohaterowie przenoszą się do świata gry. Są wśród nich fani tej gry, ale także ci, którzy się nią wcale nie interesują. Właśnie to powoduje, że książka jest pełna humoru, ciekawych wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji.
Druga część – „Najeźdźcy z Minecrafta” pokazuje odwrotną sytuację: istoty z tej gry przybywają do naszego świata.
Jak myślicie, czy poradzilibyście sobie w takich okolicznościach? Sięgnijcie po tę sympatyczną serię. Humor i warta akcja zapewnione.

Paweł z 7b 

  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

Afazja

YouTube Sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

Rekrutacja

Mapa witryny

Odwiedzający

8010259
DzisiajDzisiaj2105
WczorajWczoraj2628
W tym tygodniuW tym tygodniu32739
W tym miesiącuW tym miesiącu59361
OgółemOgółem8010259

Właśnie teraz

Odwiedza nas 698 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie