| Aleja Bolesława Krzywoustego 11, 40-870 Katowice 32 254 36 79 sekretariat@sp58katowice.pl |
Rekrutacja 2025/2026 - obwód szkoły i terminy naboru.
ZBIÓRKA MAKULATURY ZAKOŃCZONA SUKCESEM!
W piątek została zakończona akcja zbierania makulatury na rzecz Pani Joanny. Udało nam się zebrać ponad 100 kg makulatury.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę.
Razem możemy wszystko!
„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,
Ale może zmienić świat dla jednej osoby”
Z pozdrowieniami
Szkolny Klub Wolontariatu
19 października br. nasza szkolna brać powiększyła się o dzieci uczęszczające do czterech oddziałów klas pierwszych. Podczas pięknych uroczystości, w obecności dyrekcji, wychowawców i rodziców, dzieci te dołączyły do grona uczniów naszej szkoły, ślubując, że będą dumą dla swych opiekunów.
Jednocześnie zostały też pasowane na członka SKO.
Wszystkich nowych, małych uczniów z radością witamy i życzymy wielu sukcesów, prawdziwych przyjaźni i szczęśliwych lat w murach naszej szkoły!
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Wszystko co dobre przed Wami! Witamy
.
Milena Żak
Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży
„Przyjazna szkoła" w latach 2025-2027
Grupa docelowa:
Program jest skierowany do szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, którzy spełniają warunki określone w Programie.
Realizacja Programu wspiera funkcjonowanie całej społeczności szkolnej, w tym dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa z krajów innych niż Ukraina, które pobierają naukę w polskich szkołach, ich polskich rówieśników, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.
Cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, poprzez stworzenie warunków, w których całe społeczności szkolne czują się bezpiecznie, a dzieci i młodzież mogą budować przyjazne relacje rówieśnicze oraz rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje.
Zakres wsparcia:
„Pomoc asystenta" — dofinansowanie zatrudnienia asystentów, o których mowa w art. 165 ust. 8a ustawy Prawo oświatowe. Asystent m. in. diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania mające na celu przystosowanie się ucznia do nowych realiów funkcjonujących w polskich szkołach oraz umożliwienie mu w dalszej kolejności wyrównanie szans edukacyjnych na tle całej społeczności szkolnej.
„Dobrostan społeczności szkolnej", którego celem jest realizacja różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, w tym: wsparcie dla uczniów — konsultacje specjalistyczne, specjalistyczna pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe, wsparcie rodziców lub opiekunów uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych, wsparcie kadr systemu oświaty w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.
„Doskonalenie kadr systemu oświaty", którego celem jest doskonalenie i podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty, m. in. poprzez szkolenia kadry systemu oświaty w zakresie: wsparcia edukacyjnego wynikającego z doświadczenia migracji lub uchodźstwa, pracy z oddziałem i w zespołach klasowych, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, wspierania włączenia uczniów i uczennic, wsparcia indywidualnego uczniów i uczennic.
Wartość wsparcia: 499 903 491,80 zł
Wysokość wkładu funduszy europejskich: 412 513 516,80 zł
Więcej informacji znajduje się pod linkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Uwaga! Włącz się w ogólnopolską akcję ekologiczną!
„ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY- Pomagając innym pomagasz swojej szkole”

W nawiązaniu do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata 2021”, zapraszamy wszystkich uczniów po raz kolejny do aktywnego uczestnictwa w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego.
Do 19.11.21 ogłaszamy zbiórkę używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych bez baterii. Telefony można oddawać do wychowawców lub sali 35.
Oddział, którzy zbierze najwięcej telefonów, zostanie nagrodzony na apelu podsumowującym konkursy za I okres roku szkolnego.
Emilia Kaczoch, Agnieszka Brzezina
Z dużym wzruszeniem dziękujemy Wam, drodzy Rodzice i Uczniowie,
za wszystkie laurki, kwiaty i bardzo kreatywne, cudowne pomysły prezentowe dla nas, nauczycieli.
Cieszymy się bardzo, że nasza codzienna praca na młodej, żywej i wrażliwej tkance naszego społeczeństwa,
która potocznie zwie się nauczaniem i wychowaniem młodzieży, jest przez Was dostrzegana i doceniana.
Te, nieraz ręcznie i z mozołem wykonane, spersonalizowane podarunki świadczą właśnie o tym.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy!
Z wyrazami sympatii - nauczyciele
ŚWIĘTO NAUCZYCIELI
14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskie powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia 14 października każdego roku obchodzimy w Polsce Dzień Nauczyciela, a właściwie - Dzień Edukacji Narodowej.
W naszej szkole odbyła się z tej okazji uroczysta akademia. Przygotowali ją uczniowie oddziałów 5a, 5b i 5c pod kierunkiem pań: Sandry Jakubowskiej, Karoliny Walaszczyk-Szkutnik, Edyty Grabizny-Kusz i Anny Brodackiej. Dekorację wykonały panie Anna Jasińska-Sikora i Aneta Szota we współpracy z Joanną Kwiecień i Urszulą Konrad. Za nagłośnienie odpowiadał pan Andrzej Zaczyk.
Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. W humorystyczny sposób przedstawili zgromadzonym scenki z belferskiego życia zawodowego. Warto dodać, że swoje talenty, w związku z sytuacją pandemiczną, prezentowali kilkukrotnie.
Dyrektor szkoły, mgr Dorota Rembiasz-Gaborska, w krótkim przemówieniu złożyła wszystkim pracownikom szkoły podziękowania za całoroczną pracę i dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił na przyszłość i dalszych sukcesów. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.
Raz jeszcze Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Pracownikom naszej szkoły gratulujemy sukcesów zawodowych! Życzymy też niesłabnącej satysfakcji z pracy oraz zdrowia i osobistego szczęścia.
Następne święto… za rok.
Anna Brodacka
W poniedziałek 27.09.2021 nasza nowo utworzona drużyna składająca się z dziewcząt i chłopców klas IV i V wzięła udział w Turnieju Koszykarskim Projekt BASKETMANIA 2021 Katowice. Drużyna ta, która zebrała się dopiero w połowie września, bardzo dzielnie rywalizowała w meczach z pozostałymi szkołami. Dzieci otrzymały za udział pamiątkowe koszulki oraz piłki do koszykówki. Celem turnieju było wykorzystanie koszykówki, jako narzędzia do popularyzacji zdrowego trybu życia w lokalnym środowisku dzieci i młodzieży, wyłonienie uzdolnionej koszykarsko młodzieży, która będzie mogła podjąć treningi w katowickich klubach sportowych oraz przygotowanie młodego człowieka do pełnienia dojrzałych ról społecznych w przyszłości. Mamy nadzieję, że po tym turnieju nadal będziecie wytrwale trenowali koszykówkę do następnych turniejów i rozgrywek. Trzymamy za Was kciuki! ![]()
Galerię z powyższego turnieju można zobaczyć w poniższym linku: http://www.projektbasket.pl/galeria/59-basketmania-27-09-2021-sp-58.
Ze sportowym pozdrowieniem
Damian Gorzela
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w tym roku wypadł 29 września. Kolejny już raz obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole. Tym razem w obchodach towarzyszyły nam postaci z Gangu Swojaków. Pani Dyrektor, mgr Dorota Rembiasz - Gaborska, wszystkim uczniom oddziałów 1 - 3 przeczytała fragment najnowszej książki "Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc." Zarówno uczniowie klas pierwszych, których Pani Dyrektor odwiedziła osobiście, jak i drugo- i trzecioklasiści, z którymi połączyła się poprzez aplikację Teams, z dużym zainteresowaniem wysłuchali jednego z rozdziałów oraz wykonali przygotowane dla nich kolorowanki.
Od teraz możemy rozpocząć głośne czytanie w klasach w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Do zobaczenia zatem na czytaniu!!!
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
mgr Aleksandra Kubis-Szlachta
mgr Agata Warwas
Z tej okazji w piątek przychodzimy do szkoły ubrani na czerwono jako akt solidarności z osobami z afazją.