Aleja Bolesława Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sekretariat@sp58katowice.pl  
rodo   vulcan herb Katowic   godłoPolski   bip logo  

Rekrutacja 2025/2026 - obwód szkoły i terminy naboru.

Zapraszamy do naszej szkoły. Czekamy na Was :)

Tablica informacyjna. Dofinansowanie w naszej szkole.

Rządowe programy realizowane w szkole.

Współpraca miasta Katowice z organizacją UNICEF.

Programy i projekty realizowane w naszej szkole.

Doradztwo zawodowe. Wybór szkoły. Oferty szkół.

Poznaję - planuję - wybieram. Mapa karier.

"afazJA - możeMY", "WychodziMY poza schemaTY".

Innowacje nauczycieli - inkubator Popojutrze 2.0.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły przyszli przebrani za ulubioną postać z bajki. Warto dodać, że tego dnia również urodził się Walt Disney - najbardziej znany producent bajek dla dzieci. Nie zabrakło więc: księżniczek, Cruelli de Mon, Spidermana, Królewny Śnieżki, Czerwonego Kapturka, Harrego Pottera i wielu innych bajkowych postaci zarówno tych czytanych, jak i oglądanych. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas sesji zdjęciowej przy specjalnie przygotowanej gazetce w korytarzu szkolnym. Uczniowie wspólnie z wychowawcami w salach rozwiązywali zagadki, quizy i interaktywne escape roomy w Genially.
A to wszystko, dzięki realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki”, w którym już po raz drugi bierzemy udział.
Cele projektu tegorocznej edycji:

  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
  • wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

Wychowawcy klas 1-3 

zaduszki2021JESIENNE ZADUSZKI

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
Zostaną po nich buty i telefon głuchy. (…)
Nie bądź pewny że masz czas bo pewność niepewna
Zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
Kochamy wciąż za mało i ciągle za późno.
Spieszmy się kochać ludzi.
Spieszmy się kochać ludzi.
Spieszmy się kochać ludzi

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przemijaniem. Wspominamy tych, których już z nami nie ma. Odwiedzamy cmentarze. Zapalamy znicze, składamy kwiaty. Patrząc na nagrobne tabliczki, czytamy nazwiska bliskich, odnajdujemy tutaj ludzi kochanych, znajomych lub całkiem obcych, którzy zwyczajnie i bez rozgłosu przeszli przez swoje życie. Odnajdujemy tych, co wprowadzali pokój i cierpieli prześladowanie dla sprawiedliwości, walcząc i oddając swoje życie za Ojczyznę.

3 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu słowno-muzycznym „Jesienne zaduszki” przygotowanym przez kolegów i koleżanki z klas ósmych. Młodzież swoim występem stworzyła atmosferę zadumy nad przemijaniem oraz przypomniała tych, których już z nami nie ma. Im poświęcono krótką prezentację.

Wychowawcy klas 8. 

postaci z bajek

ueSerdecznie zapraszamy uczniów oddziałów klas 1 do udziału
w konkursie Miejskim Bajkowy Świat Europy,
który odbędzie się 30 listopada 2021 r. w naszej szkole z udziałem Straży Miejskiej.
Chętne drużyny zapraszamy do wysyłania zgłoszeń i pobierania materiałów- europejskich bajek.

Materiały do pobrania tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/1y6XmdNxhwcVVo076EA-Lod9UMhP89cCT?usp=sharing

28 10 2021 3b

 

 28 października wzięliśmy udział w warsztatach "Abstrakcja. co to takiego?", które odbywały się w jednej z głównych galerii Muzeum Śląskiego. Poznaliśmy dzieła wybitnych artystów tworzących abstrakcje emocjonalne i geometryczne, a także op art. Sami staliśmy się artystami, którzy przelewali swoje emocje na arkusz papieru.

To była już nasza druga wizyta w Muzeum Śląskim w tym roku szkolnym. We wrześniu mieliśmy okazję wędrować tropem Tomka ;-)
Warsztaty bardzo nam się podobały. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę pobyć trochę ze Sztuką przez wielkie S.

Uczniowie i wychowawcy 3b  

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Więcej informacji na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

sos dtz

W dniu 20 października odbyła się debata uczniowska na temat „Nauczyciel XXI wieku”. Aktywny udział wzięli w niej uczniowie klas 4-8 wyłonieni na podstawie wcześniejszych wypowiedzi pisemnych. Młodzi mówcy mieli okazję przedstawić swoją wizję współczesnego nauczyciela, jego cech i kompetencji oraz sposobu prowadzenia zajęć. Ich argumenty były bardzo rzeczowe i dojrzałe. Do dyskusji włączyła się Dyrektor szkoły mgr Dorota Rembiasz-Gaborska.
Chociaż dla wielu uczniów było to pierwsze takie wystąpienie publiczne, to jednak ta forma wyrażania swoich poglądów przypadła im do gustu i zachęciła do podobnych spotkań w przyszłości.

debataX2021

Opiekunowie SU  

26 października uczniowie oddziału 2b uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Poznali krótką historię Galerii, a następnie rozmawiali, podziwiali i tworzyli prace na temat abstrakcjonizmu w sztuce. Warsztaty pobudzały kreatywność, uzmysławiały jak trudna jest praca artysty. Stworzyli prace: złość, hałas, ruch, cisza, kwaśność, smutek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wystawy i wykonanych przez uczniów prac. Proszę spróbować przyporządkować tytuł do obrazu.
Życzymy miłej zabawy i nakłaniamy do odwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej BWA :).

Uczniowie i wychowawcy 2b 

bwa 1 X2021

bwa 2 X2021

ZBIÓRKA MAKULATURY ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

W piątek została zakończona akcja zbierania makulatury na rzecz Pani Joanny. Udało nam się zebrać ponad 100 kg makulatury.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę.

Razem możemy wszystko!

„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,
Ale może zmienić świat dla jednej osoby”

Z pozdrowieniami  
Szkolny Klub Wolontariatu 

makulaturaX2021

      19 października br. nasza szkolna brać powiększyła się o dzieci uczęszczające do czterech oddziałów klas pierwszych. Podczas pięknych uroczystości, w obecności  dyrekcji, wychowawców i rodziców, dzieci te dołączyły do grona uczniów naszej szkoły, ślubując, że będą dumą dla swych opiekunów.
Jednocześnie zostały też pasowane na członka SKO.
Wszystkich nowych, małych uczniów z radością witamy i życzymy wielu sukcesów, prawdziwych przyjaźni i szczęśliwych lat w murach naszej szkoły!
Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

Wszystko co dobre przed Wami! Witamy smile2.

Milena Żak  

 

Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży
„Przyjazna szkoła" w latach 2025-2027

Grupa docelowa:
Program jest skierowany do szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, którzy spełniają warunki określone w Programie.
Realizacja Programu wspiera funkcjonowanie całej społeczności szkolnej, w tym dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa z krajów innych niż Ukraina, które pobierają naukę w polskich szkołach, ich polskich rówieśników, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.

Cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, poprzez stworzenie warunków, w których całe społeczności szkolne czują się bezpiecznie, a dzieci i młodzież mogą budować przyjazne relacje rówieśnicze oraz rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Zakres wsparcia:
„Pomoc asystenta" — dofinansowanie zatrudnienia asystentów, o których mowa w art. 165 ust. 8a ustawy Prawo oświatowe. Asystent m. in. diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji i integracji oraz podejmuje działania mające na celu przystosowanie się ucznia do nowych realiów funkcjonujących w polskich szkołach oraz umożliwienie mu w dalszej kolejności wyrównanie szans edukacyjnych na tle całej społeczności szkolnej.
„Dobrostan społeczności szkolnej", którego celem jest realizacja różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, w tym: wsparcie dla uczniów — konsultacje specjalistyczne, specjalistyczna pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe, wsparcie rodziców lub opiekunów uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych, wsparcie kadr systemu oświaty w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.
„Doskonalenie kadr systemu oświaty", którego celem jest doskonalenie i podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty, m. in. poprzez szkolenia kadry systemu oświaty w zakresie: wsparcia edukacyjnego wynikającego z doświadczenia migracji lub uchodźstwa, pracy z oddziałem i w zespołach klasowych, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, wspierania włączenia uczniów i uczennic, wsparcia indywidualnego uczniów i uczennic.

Wartość wsparcia: 499 903 491,80 zł
Wysokość wkładu funduszy europejskich: 412 513 516,80 zł

Więcej informacji znajduje się pod linkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

------------------------------------------------------------------

2 AktywnaTablica 

aktywna tablica

 

------------------------------------------------------------------

1 posilek

posilek

 

------------------------------------------------------------------

3 Laboratoria Przyszosci

laboratoria przyszlosci

 

Uwaga! Włącz się w ogólnopolską akcję ekologiczną!

„ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY- Pomagając innym pomagasz swojej szkole

ekotelefon

W nawiązaniu do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata 2021”, zapraszamy wszystkich uczniów po raz kolejny do aktywnego uczestnictwa w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego.

Do 19.11.21 ogłaszamy zbiórkę używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych bez baterii. Telefony można oddawać do wychowawców lub sali 35.

Oddział, którzy zbierze najwięcej telefonów, zostanie nagrodzony na apelu podsumowującym konkursy za I okres roku szkolnego.

Emilia Kaczoch, Agnieszka Brzezina 

sprzatanie2021 telefony

  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

Afazja

YouTube Sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

Rekrutacja

Mapa witryny

Odwiedzający

10954700
DzisiajDzisiaj1200
WczorajWczoraj6382
W tym tygodniuW tym tygodniu16721
W tym miesiącuW tym miesiącu100000
OgółemOgółem10954700

Właśnie teraz

Odwiedza nas 230 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie