| Aleja Bolesława Krzywoustego 11, 40-870 Katowice 32 254 36 79 sekretariat@sp58katowice.pl |
Rekrutacja 2025/2026 - obwód szkoły i terminy naboru.
PROJEKTUJEMY POLSKIEGO SYRIUSZA - MASKOTKĘ UNII EUROPEJSKIEJ
Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz.
Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.
Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.
15 grudnia 2017 uczniowie klasy 4d, 5c, 6c SP oraz klasy 1a SP wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielem Europe Direct. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych. Podczas ciekawych zajęć uczniom zostały przybliżone tradycje Świąt Bożego Narodzenia, w takich krajach jak: Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Niemcy, Ukraina. Uczestnicy spotkania wykazali również dużą wiedzę na temat obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Każda lekcja podsumowana została quizem wiedzy z nagrodami dla uczniów.
7 czerwca 2017 roku odbył się szkolny konkurs wiedzy dla uczniów klas I – III Gimnazjum „Litwa, Łotwa, Wielka Brytania – kraje partnerskie Programu Erasmus + ”.
Celem konkursu było pogłębianie wiedzy o Litwie, Łotwie i Wielkiej Brytanii - krajach partnerskich programu Erasmus+ oraz rozwijanie świadomości europejskiej wśród uczniów.
2-osobowe drużyny mogły wykazać się swoją wiedzę na temat 3 krajów partnerskich programu ERASMUS + rozwiązując zadania konkursowe sprawdzające m. in.: znajomość map konturowych, flag narodowych, godeł, stolic, ważniejszych dat historycznych, informacji ogólnych i ciekawostek o krajach, charakterystycznych symboli, tradycyjnych potraw, strojów ludowych, znanych i sławnych ludzi, umiejętność rozpoznawania ciekawych budowli i atrakcyjnych miejsc z prezentowanej fotografii oraz sprawdzały wiedzą szczegółową dotyczącą prezentowanych zabytków.
Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski „Euroludek”.
Komisja konkursowa wyłoniła 3 najlepsze drużyny:
1. miejsce: drużyna z kl. II B w składzie: Martyna Szulc i Julia Slabik
2. miejsce: drużyna z kl. III B w składzie: Anna Hibszer i Klaudia Kobic
3. miejsce: drużyna z kl. I B w składzie: Oliwia Krzyżańska i Patryk Kotulski
Zwycięzcom gratulujemy!
Wpis: opiekun Klubu Iwona Wójcik
W czerwcu bieżącego roku szkolnego rozstrzygnięty został całoroczny konkurs dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na wykonanie planszy prezentującej wybrane kraje Unii Europejskiej.
Organizatorem konkursu był Szkolny Klub Europejski "Euroludek”. Każda klasa wykonała jedną wspólną gazetkę przedstawiającą wylosowany Kraj Unii Europejskiej. Uczniowie wykonali plansze prezentujące Chorwację, Rumunię, Estonię, Litwę, Łotwę, Irlandię, Słowenię i Szwecję.
Komisja konkursowa oceniając wykonane plansze brała pod uwagę: zgodność zawartości plansz z wymienionymi w regulaminie konkursu elementami oraz staranność wykonania planszy, pomysłowość i wkład pracy.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce – klasa 2 b – gazetka: Szwecja
II miejsce – klasy 1a i 1b – gazetka:Irlandia oraz klasa 3b – gazetka: Słowenia
III miejsce – klasy 2 c i 2 d – gazetka: Łotwa
Zwycięzcom gratulujemy
19 maja 2017 roku w ramach obchodów Dnia Europejskiego odbyła się w naszej szkole II edycja imprezy „Europejski Ryneczek ”, organizatorem którego był Szkolny Klub Europejski.
Celem tej imprezy było podzielenie się wiedzą przez uczniów klas 4 - 6 szkoły podstawowej na temat 6 państw europejskich: Czech, Szwecji, Chorwacji, Austrii, Irlandii i Węgier.
Dnia 3.03.2017 w naszej szkole odbyły się zajęcia poprowadzone przez pana Michała Witasa przedstawiciela Europe Direct w Katowicach, ich celem było przybliżenie problematyki bezpieczeństwa w sieci . Uczniowie zapoznani zostali z historią internetu ,rodzajami niebezpieczeństwa w sieci oraz jak być bezpiecznym w sieci. Widoczne było duże zaangażowanie uczniów, którzy aktywnie włączali się w tok zajęć .
wpis: opiekun SKE Renata Blicharska
W II półroczu bieżącego roku szkolnego 3 uczniów naszej szkoły: Jan Turula z kl. 6b, Małgorzata Kowalska-Daczkowska z kl. 6a oraz Dawid Pochała z kl. Ic gimnazjum przygotowywało się pod kierunkiem opiekunów Szkolnego Klubu Europejskiego do XVII Międzyszkolnego Konkursu dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych i pierwszych gimnazjalnych „Mam 13 lat – jestem Europejczykiem”.
I etap konkursu, składający się z pisemnego testu wiedzy o Unii Europejskiej i państwach członkowskich, odbył się 9 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Lompy w Katowicach.
Do II etapu finałowego, rozgrywanego na zasadach europejskiego turnieju "1 z 15", zakwalifikował się na 12. miejscu Jan Turula z klasy 6b.
Gratulujemy wiedzy