W roku 2020 DBI obchodzić będziemy 11 lutego. W tym roku wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu Działajmy razem!. Nadchodząca edycja zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on line oraz wskazania alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.
Cele:
- Przypomnienie netykiety.
- Inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
- Promowanie pozytywnych zastosowań Internetu.

Promowanie tolerancji oraz kultury zrozumienia i szacunku w Internecie.

Zaproponowano następujące działania:

• Uczniowie oddziałów 1-5 wykonają plakat pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu Działajmy razem!
  • Uczniowie oddziałów 6-8 wykonają plakat w formie elektronicznej „Dzień Bezpiecznego Internetu Działajmy razem!

Zostaną przeprowadzone zajęcia na godzinach wychowawczych wg przesłanych scenariuszy. Przydatne strony internetowe do wykorzystania w lutym na zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu:

www.plikifolder.pl, www.saferinternet.pl, www.necio.pl, www.sieciaki.pl, www.fdds.pl.

• Tematyczne gazetki w klasach poświęcone zostaną bezpieczeństwu w sieci i pokażą możliwości „Jeśli nie komputer, to co…?”.
  • W holu szkoły zawieszone zostaną prace konkursowe uczniów, a na elektronicznej gazetce zaprezentowana zostanie najlepsza prezentacja.
  • Oddziały 1-3 wezmą udział w zabawach i zajęciach dotyczących bezpiecznego kodowania w ramach Projektu „Zaprogramuj Przyszłość”.
  • Rodzice i nauczyciele zostali poinformowani o szkoleniu on-line w ramach kampanii ”Nie zgub dziecka w sieci”, które poświęcone jest cyberprzemocy i zjawisku sekstingu: https://www.facebook.com/naukatolubie.

Wszystkie te działania mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Zwrócenie uwagi na potencjał sieci, który można wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również formę twórczej rozrywki.

Organizatorzy: mgr Beata Ogórek, mgr Katarzyna Sordyl