W ubiegłym tygodniu uczniowie oddziału 1a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie na zajęcia w ramach cyklu „Cztery pory roku” – „Zwyczaje Wielkanocne. Czekała na nas ciekawa lekcja na temat wiosennych świąt na dawnej wsi oraz jej tradycji. Z ciekawością słuchaliśmy o lanym poniedziałku - dzisiaj znanym jako śmigus-dyngus! Dawniej były to dwa odrębne święta: śmigusem zwano symboliczne smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało związek z wiosennych oczyszczeniem. Dyngus z kolei polegał na wykupieniu się od oblewania wodą. Gdy panna nie chciała być ani smagana gałązkami, ani oblewana, mogła wykupić się przez podarek tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.
   Na koniec starą metodą malowania woskiem wykonaliśmy piękne pisanki oraz zwiedziliśmy zabytkowe obiekty, między innymi: starą szkołę, młyn i kuźnię znajdujące się na terenie Skansenu.
   Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

Emilia Kaczoch