• Ślubowanie Pierwszoklasistów

Pasowanie

• 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

• Przegląd Małych Form Teatralnych - marzec 2019

Informacje dotyczące rekrutacji do naszej szkoły.

Zapraszamy do SP 58. Rodzicu, zapoznaj się z informacjami.

Rozstrzygnęliśmy kolejną edycję miejskiego konkursu.

Odkryliśmy na nowo wiersze Marii Konopnickiej.

Oddaj używany telefon komórkowy - nagrody czekają.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji ekologicznej.

dziady 31 10 2019W ostatni dzień października, czyli wtedy, kiedy świętuje się u nas przejęte z zagranicy Halloween, uczniowie 7a,b,c i 6d wybrali się na spektakl Dziady do Teatru Nowego w Zabrzu. Dziady to przedchrześcijański obrzęd zaduszny, podczas którego kontaktowano się z duszami zmarłych, powracającymi do miejsc, gdzie kiedyś przebywały za życia.
Przedstawienie Dziady na podstawie dramatu Mickiewicza to moralizatorska próba ostrzeżenia żyjących, co powinni, a czego nie powinni robić, by dostać się do chwały niebieskiej. Słynne cytaty to:

"Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie".
"Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże".
"Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie".

Scenografię do tego spektaklu uhonorowano nagrodą Złotej Maski. Rzeczywiście wprowadzała ona widza w świat nadzmysłowy. Palące się świece, świetlisty krzyż, rozdzierające krakanie ptaków i aktorzy wchodzący w przestrzeń widowni – to wszystko robiło duże wrażenie. Przeżycie tego na żywo to zupełnie inne, dużo ciekawsze doznanie niż proste przeczytanie lektury.
Polecamy!

J.G.