al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sp58katowice.pl  
 vulcan bip logo  
 • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

Wracamy do siebie. Akcja RELACJA. Czekamy na Was :)

Wracamy do szkoły. Odnowimy nasze relacje.

Tablica informacyjna. Rządowe programy realizowane w szkole.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami.

Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa.

Dbam o siebie i innych. Procedura zw. z COVID-19.

Doradztwo zawodowe. Wybór szkoły. Oferty szkół.

Poznaję - planuję - wybieram. Mapa karier.

Kwiecień 2021 

Emilka warto przeczytac 

Emilka Gąsior, 4b  

 

 

arrow blue "Książki, które warto przeczytać".

                                        Poleca Klaudia Bera, 4a 

 

ksiazkiIV2021 

Jakub Ślesarczyk, 4b 

Otylia Jędrzejczak „Moja historia”
        Książka Otylii Jędrzejczak to przejmująca opowieść  o sile ludzkiej psychiki i walce do samego końca. O tym, że w życiu nic nie jest dane na zawsze, a także o uczuciu, które jest ponad wszystko, co tu na ziemi. Historia pływaczki jest trudna i budzi emocje. Straciła brata, ale to nie powstrzymało jej od rozwijania swojej pasji.

Artur Skóra 8b 

Tytuł: "O chłopcu, który ujarzmił wiatr"
Autorzy: Wiliam Kamkwamba , Bryan Mealer

Treść:
Prawdziwa historia chłopca, który ocalił mieszkańców wioski przed śmiercią głodową. William Kamkwamba był nastolatkiem, kiedy jego wioskę w afrykańskim Malawi nawiedził problem braku jedzenia . Z powodu braku pieniędzy William musiał porzucić szkołę, jednak dzięki swojej kreatywności udało mu się zmienić życie mnóstwa ludzi. Chłopiec zbudował wiatrak z części znalezionych na złomowisku.  Maszyna pozwoliła mu doprowadzić prąd do domów i umożliwiła nawadnianie pola, ratując przed śmiercią mieszkańców wioski. 

Ania Raczkowska  

Luty 2021  

Zachęcam do śledzenia mojego bloga: https://tuczytki.blogspot.com/. Tomek Brom

Tomek Brom, 4a  

Nicola Yoon: „Ponad wszystko”

Maddy, glówna bohaterka całe swoje dotychczasowe życie spędziła w domu Praktycznie jedynymi osobami, które widuje, są mama i pielęgniarka opiekujące się chorą Madeline. Dziewczyna jesr uczulona na świat – dosłownie wszystko może wywołać u niej śmiertelną reakcję alergiczną. Maddy uwielbia książki, bo są dla niej jedyna odskocznią, a zwłaszcza jedna z nich – „Małego Księcia”.
Do domu obok Maddy wprowadza się nowa rodzina. Jednym z jej członków jest Olly, wiecznie ubrany na czarno nastolatek, który od razu wzbudził zainteresowanie Maddy. Dziewczyna zakochała się w chłopaku z wzajemnością, udało się im spotkać, ale i tak na odległość.
Książka opowiada o miłości i o chorobie dziewczyny.

 Agata Glinka 

Grudzień 2020  

Ewa Skarżyńska" Pierścionek z kocim oczkiem "

Główną bohaterką jest jedenastoletnia Agata. Dziewczyna przeprowadziła się z miasta na wieś, gdzie poznaje nowych przyjaciół, z którymi przeżywa różne przygody. Na przykład wybiera się do ruin starego zamku, w którym Agata zauważa pierścionek z kocim oczkiem. Po czasie dowiedziała się, że jej kolega Szymon urodził się w ruinach zamku i postanowiła mu go zwrócić, ponieważ zaczęła sądzić, że mógł należeć do jego mamy, ale tak nie było. Agata dowiedziała się, że to bardzo drogocenny klejnot, ale nie przyjęła go z powrotem, bo wiedziała, że rodzina Szymona ma trudną sytuację materialną. Tata Agaty był z niej dumny, dlatego w prezencie urodzinowym dał jej inny pierścionek z pięknym kocim oczkiem.  
Książka opowiada o dobrych uczynkach i wartościach niematerialnych. Na pewno bym mogła ją komuś polecić. 

Agata Glinka 8b

Jacek Andrzejczak „Adam Małysz Batman z Wisły”

            Dlaczego Adam Małysz jest bohaterem narodowym Polaków? Co kilkuletni Adaś robił ze stodołą? Dlaczego przyszły mistrz chował się w szafie przed reporterami? Ile autokarów zajeżdża rocznie pod dom Małyszów w Wiśle?
            Na te pytania odpowiada książka. To przede wszystkim opowieść o wspaniałym sportowcu i skromnym człowieku, który jest idolem 40 milionów ludzi.

Artur Skóra

Kwiecień 2020 

Książę mgły" Carlos Ruiz Zafón

Książka przeznaczona dla starszej młodzieży

Wiele lat musiało upłynąć, by Max zapomniał wreszcie owo lato, kiedy odkrył, właściwie przypadkiem, istnienie magii.
Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu należącym niegdyś do rodziny Fleischmannów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.
Tył książki

Stowarzyszenie Umarłych Poetówamerykański dramat filmowy z 1989 r. w reżyserii Petera Weira. Na podstawie scenariusza tego filmu Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o takim samym tytule.
Jest jesień roku 1959. Do szkoły z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego John Keating. Gromadka młodych uczniów Akademii Weltona trafia pod jego opiekę. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, będące zarazem synonimem bezdusznego systemu edukacji.
Ekscentryczny profesor wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i, co najważniejsze, niechętnie tu widzianą umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów – sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.

Na podstawie Wikipedia.pl  

Marzec 2020  

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.
Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.
1 marca 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, Ciotce Zgryzotce – następna w kolejności powieść nosząca tytuł Chucherko po publikacji przewidzianej na 2020 rok ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, pozostającą jednak pełną kontynuacją uniwersum Jeżycjady – historii rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn.

1975: Małomówny i rodzina

 1. 1977: Szósta klepka
 2. 1979: Kłamczucha
 3. 1981: Kwiat kalafiora
 4. 1981: Ida sierpniowa
 5. 1986: Opium w rosole
 6. 1990: Brulion Bebe B.
 7. 1992: Noelka
 8. 1993: Pulpecja
 9. 1993: Dziecko piątku
 10. 1994: Nutria i Nerwus
 11. 1996: Córka Robrojka
 12. 1998: Imieniny
 13. 1999: Tygrys i Róża
 14. 2002: Kalamburka
 15. 2004: Język Trolli
 16. 2005: Żaba
 17. 2006: Czarna polewka
 18. 2008: Sprężyna
 19. 2012: McDusia
 20. 2014: Wnuczka do orzechów
 21. 2015: Feblik
 22. 2018: Ciotka Zgryzotka

Za Wikipedia.pl 

„Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…

Kolejne tomy:

Za Wikipedia.pl 

Listopad 2019 

Autor: David Roberts
Tytuł: „Sufrażystki i Sufrażerki. Walka o równość”.

To bardzo mądra i odważna książka. Dodaje odwagi młodemu pokoleniu dziewczynek (i może chłopców). Pokazuje, jak kobiety, nastolatki, dziewczynki walczyły o swoje prawa. Dostarcza wiedzy o tym, co działo się w tamtych czasach, jak kobiety się czuły, wiedzy o walce o prawa kobiet do głosowania, o strajku głodowym kobiet.
Uważam, że kobiety mają prawo walczyć o swoje dobro. Kobiety dostają małe zarobki, a to nie jest fair. W przyszłości, jak będę miała pracę, to mam nadzieję, że będę dostawała za nią więcej pieniędzy. Poza tym chciałabym, żeby kobiety były na banknotach.

Rita z klasy 4 a 

Październik 2019 

Zachęcam do przeczytania serii powieści związanych ze znaną grą Minecraft. W pierwszej książce „Więźniowie Minecrafta” główni bohaterowie przenoszą się do świata gry. Są wśród nich fani tej gry, ale także ci, którzy się nią wcale nie interesują. Właśnie to powoduje, że książka jest pełna humoru, ciekawych wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji.
Druga część – „Najeźdźcy z Minecrafta” pokazuje odwrotną sytuację: istoty z tej gry przybywają do naszego świata.
Jak myślicie, czy poradzilibyście sobie w takich okolicznościach? Sięgnijcie po tę sympatyczną serię. Humor i warta akcja zapewnione.

Paweł z 7b 

Dzwonki

YouTube sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

ŚPP

Mapa witryny