Opiekunka SKO 2024/2025:
mgr Emilia Siemianowska
Regulaminy konkursów organizowanych w ramach SKO i ich wyniki są dostępne w zakładkach w lewym menu ("Z życia szkoły", "Osiągnięcia uczniów").
Informacje o naszych konkursach znajdziesz poniżej.
Informacje
Dziś oszczędzamy w SKO jutro w PKO
O korzyściach płynących z umiejętności oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać. Wiemy też, że nie jest to łatwa sztuka. Uczą się jej więc w naszej szkole dzieci od najmłodszych lat. Zaoszczędzone, mniejsze bądź większe pieniądze zamiast na czipsy czy słodycze mogą wpłacić na konto SKO.
W naszej szkole patronatem Szkolnej Kasy Oszczędności jest PKO Bank Polski w Katowicach. Bank zawsze pamięta o naszych, małych podopiecznych i obdarowuje ich w nagrodę za systematyczne oszczędzanie miłymi upominkami, które na koniec roku szkolnego są wręczane najlepiej oszczędzającym.
Dziękujemy!
Opiekunowie SKO
Akcje SKO
Do śmietników w całej Polsce trafiają codziennie setki tysięcy zużytych opakowań. Plastikowe butelki, a przede wszystkim zakrętki mogą zamienić się w całkiem realne pieniądze. Wystarczy je zbierać, a później sprzedać do recyklingu. Ot, i cały sekret tajemnego bractwa zbieraczy plastikowych zakrętek.
Na pomysł zbierania i sprzedawania plastikowych zakrętek jako pierwsi wpadli wolontariusze fundacji wspierających niepełnosprawnych. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczają na zakup wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych i turnusów zdrowotnych.
Nakrętki zbieramy cały rok.
Organizator na terenie SP 58: pani Grabizna-Kusz, opiekun SKO Grażyna Wysocka i Samorząd Uczniowski
Poradnik dla rodziców
Listopad 2019 r.
Rozdział 5: EKOOSZCZĘDZANIE Z SKO
Ochrona środowiska i zasobów Ziemi jest obowiązkiem każdego z nas
– zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Dzięki prostym zachowaniom możemy na co dzień troszczyć się o świat wokół nas:
Czy wiesz, że:
- Z jednego nieszczelnego, lekko kapiącego kranu w ciągu doby wycieka nawet 36 litrów wody.
- Jeśli podczas mycia zębów zakręcamy kran, oszczędzamy nawet 7 litrów wody.
- 97% wody na świecie nie nadaje się do picia ani nawadniania z powodu dużego zasolenia. Dlatego woda płynąca z naszych kranów jest tak bardzo cenna.
Czy wiesz, że:
- Przeciętny Polak produkuje rocznie około 320 kilogramów śmieci, które w większości trafiają na wysypiska.
- Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku średnio 56 szklanych opakowań.
- Z metalowych opakowań i puszek po napojach produkuje się gwoździe, śruby, narzędzia, spinacze biurowe, narzędzia ogrodnicze.
Czy wiesz, że:
- Aby wyprodukować 100 kilogramów papieru, trzeba ściąć dwa drzewa.
- Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen, który wystarcza dla 10 osób.
- Zużycie papieru w Polsce wynosi około 100 kilogramów rocznie na osobę, a na świecie znacznie mniej, bo 58 kilogramów.
- Warto używać dwóch stron kartki do pisania, rysowania, drukowania. Dzięki temu chronimy drzewa przed wycinaniem i wytwarzamy mniej śmieci.
Czy wiesz, że:
- Planowanie zakupów ogranicza kupowanie rzeczy niepotrzebnych. W ten sposób nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też chronimy środowisko.
- Przed wyjściem do sklepu po nową książkę czy zabawkę warto sprawdzić, czy nie możemy wykorzystać rzeczy używanej.
- Jeżeli mamy różne niezniszczone rzeczy, których już nie potrzebujemy, możemy poprosić rodziców lub innych dorosłych o pomoc w ich wymianie lub sprzedaży, na przykład podczas kiermaszu szkolnego.
Czy wiesz, że:
- 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji może zatruć nawet 1 milion litrów wody.
- Samochody produkują 70 procent wszystkich zanieczyszczeń powietrza w miastach.
- 22 września, w Europejski Dzień bez Samochodu, w ponad 100 miastach Polski można jeździć komunikacją miejską za darmo.
- Na jednym miejscu dla auta może się zmieścić nawet 10 rowerów. Im więcej rowerów, tym mniejsze korki i więcej wolnej przestrzeni.
Warto zmienić codzienne nawyki i wprowadzić drobne zmiany w życiu,
by bardziej oszczędnie i racjonalnie wykorzystywać zasoby naturalne Ziemi, które są przecież ograniczone.
Październik 2019 r.
Rozdział 4: Bezpieczne korzystanie z usług bankowości elektronicznej
BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z USŁUG BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ
(NA PRZYKŁADZIE SERWISU INTERNETOWEGO SKO)
Początek nowego roku szkolnego to doskonała okazja, żeby przypomnieć podstawowe zasady
bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości elektronicznej.
- Wejdź wraz z dzieckiem na stronę sko.pkobp.pl i upewnij się, że połączenie jest zaszyfrowane (obok adresu strony powinna być miniaturowa kłódka).
- Do pierwszego logowania potrzebujecie 8-cyfrowego numeru klienta (loginu) i hasła pierwszego logowania, które dziecko otrzymało od nauczyciela. Podczas pierwszego logowania system wymusza zmianę hasła na własne, złożone z liter i cyfr (8–16 znaków).
- Od tej pory podczas logowania dziecko będzie korzystało tylko z loginu i własnego hasła do serwisu. Jego zmiana na nowe jest możliwa, tylko po ponownym wpisaniu dotychczasowego hasła i dwukrotnym wpisaniu nowego.
- Pamiętaj, że dziecko zostanie automatycznie wylogowane, jeśli nie wykona żadnych czynności w serwisie przez 10 minut. Ostatnia minuta jest odliczana na ekranie.
- Przed zakończeniem korzystania z serwisu, dziecko powinno zawsze pamiętać, by wcześniej kliknąć przycisk „Wyloguj się.”
NIE WOLNO OTWIERAĆ PODEJRZANYCH MAILI.
Hasło do konta bankowego musi być unikalne, czyli nigdy nie należy wpisywać imienia i roku urodzenia swojego, małżonka lub dziecka. Nie może być ono identyczne z tym, którego używa się do logowania się na skrzynkę e-mailową. Generalna zasada brzmi: im dłuższe, im bardziej skomplikowane – tym lepiej. Nikomu nie wolno udostępniać swojego loginu i hasła (powiedzcie o tym również dziecku, zanim założycie mu rachunek bankowy). Eksperci podkreślają, że hasło warto zmieniać raz na jakiś czas (np. co miesiąc).
Aby zminimalizować ryzyko przechwycenia przez obce osoby naszych danych,
należy logować się na stronę banku tylko ze swojego komputera.
Luty 2019 r.
Rozdział 3: Przedsiębiorczość
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
Przedsiębiorczość to nie jest dar, ale sposób myślenia i umiejętność, którą można pomóc dziecku wykształcić.
Człowiek przedsiębiorczy potrafi skutecznie realizować swoje cele.
Od samego początku warto zadbać o atmosferę przedsiębiorczości w rodzinie. Doceniajcie dziecięcą inicjatywę i ciekawość, nagradzajcie zaangażowanie i uczcie odpowiedzialności.
Zachęcajcie do samodzielnego rozwiązywania problemów, mimo że z waszego punktu widzenia czasami łatwiej i szybciej byłoby zrobić coś za dziecko.
Młody człowiek potrzebuje wsparcia i inspiracji, a nie wyręczania go na każdym kroku – w przeciwnym razie utrudnicie mu radzenie sobie z problemami w dorosłym życiu, gdy zechce się usamodzielnić. Niech podejmuje decyzje, nawet jeśli czasami wyjdzie coś nie po waszej myśli – wtedy nie denerwujcie się, tylko spokojnie wytłumaczcie, by z porażki wyciągnął słuszne wnioski. Najlepiej się przecież uczymy na własnych błędach.
Rozwijajcie zainteresowania dzieci. Uczeń powinien wiedzieć nie tylko to, gdzie i w jaki sposób można zrobić zakupy (np. sklep, internet) i czym można zapłacić za zakupy (gotówka, karta płatnicza), ale również znać sposoby oszczędzania pieniędzy (skarbonka, rachunek oszczędnościowy w banku, lokata) i, przede wszystkim, wiedzieć, skąd się właściwie biorą pieniądze. Powinniście wyjaśnić historię pieniądza, czym jest paragon, co to jest kasa fiskalna itd. Czy to nie za wcześnie? Nie. Sklepy, internet, banki i bankomaty otaczają nas z każdej strony i są obecne w naszym codziennym życiu, dlatego nie ma powodu czekać z nauką radzenia sobie w tego typu sytuacjach.
Rozdział 2: Kieszonkowe
KIESZONKOWE
KIESZONKOWE – FAKTY I MITY
Dawanie dziecku pieniędzy na własne wydatki nie tylko uprzyjemnia mu lata szkolnej beztroski. Przede wszystkim spełnia funkcję wychowawczą, pozwalając na naukę gospodarowania swoimi pieniędzmi, a w przyszłości pomoże w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych
NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI
Rolą kieszonkowego jest nie tylko uprzyjemnienie dzieciństwa. Ważne jest również przeświadczenie, że drobne pieniądze dawane dzieciom spełniają funkcję wychowawczą, socjalizacyjną. Dzięki edukacji finansowej ograniczacie ryzyko, że wasza pociecha popełni w przyszłości olbrzymie błędy (np. wyda bez opamiętania całą wypłatę lub zadłuży się po uszy)
ZACHĘCANIE
Spróbujcie zachęcić swoje dziecko do panowania nad swoim miesięcznym budżetem. Na kartce papieru wystarczy narysować trzy rubryki:
- przychody (np. kieszonkowe, prezent urodzinowy)
- wydatki (np. bilet do kina, zakup słodyczy)
- oszczędności (różnica między przychodami a rozchodami)
Starsze dziecko może zrobić swój budżet w arkuszu kalkulacyjnym (np. w programie Excel), a komputer wszystko obliczy za nas.
DZIECI CHCĄ OSZCZĘDZAĆ
W naszym kraju zdecydowana większość (90%) uczniów szkół podstawowych dostaje pieniądze na swoje wydatki. Najważniejsze w dziecięcym budżecie jest kieszonkowe, które najmłodsze pokolenie wydaje na ogół na bieżące potrzeby. Bardzo ważne są również prezenty otrzymywane w formie pieniężnej, dzięki którym dzieciom łatwiej udaje się zgromadzić większą kwotę.
ROLA NAWYKÓW
Kiedyś oszczędności przechowywano w glinianych naczyniach. Dziś większą gotówką zarządzamy zwykle przy pomocy banku i dzięki dostępowi do Internetu. Ucząc oszczędzania niezwykle przydatna będzie jednak skarbonka. Zachęcić można już kilkuletnie dziecko, ale trzeba uczestniczyć na początku w rytuale oszczędzania.
Oto kilka wskazówek dla rodziców na motywację do oszczędzania:
- na początku miesiąca sprawdzajcie stan zapełnienia skarbonki
- regularnie zapisujcie uzbierane sumy (np. co 2 tygodnie)
- dokładajcie do uzbieranej kwoty np. 1/10 uzbieranej kwoty
- powiedzcie dziecku, że tak jak wy korzystacie z usług banku, tak świnka skarbonka może pełnić rolę lokaty, do której co miesiąc dołożycie „odsetki”.
W oszczędzaniu bardzo ważna jest systematyczność. Wytłumaczcie swojemu dziecku, że każdego miesiąca część swojej pensji odkładacie na określone cele (np. wakacje). Wykształcenie u dziecka nawyku oszczędzania części każdego przychodu z pewnością pomoże w dorosłym życiu.
Wiele pieniędzy rozpływa się przez złe nawyki obecne w naszych domach: marnowanie żywności, mycie zębów przy niezakręconym kranie, włączanie światła w pomieszczeniach
w których się nie przebywa.
Troskę o domowy budżet warto połączyć nie tylko ze zmniejszeniem rachunków za zużycie mediów, ale również z nauką ekologii. Możecie ustalić, że jeśli następny rachunek za prąd będzie mniejszy od obecnego, to zaoszczędzone pieniądze trafią do skarbonki waszego dziecka-z pewnością zmotywuje to je do gaszenia światła w swoim pokoju.
Opiekun SKO
Na poniższej stronie internetowej można pobrać Poradnik ekonomiczny dla dzieci, którego misją jest uczyć przez zabawę. W ostatnim numerze przewodnikami najmłodszych po zawiłym świecie finansów są bankowi bohaterowie: Jan Ekspert i jego dzieci – Kasia i Kuba oraz Detektyw Oszczędek.
http://www.pkobp.pl/dzieci-uczniowie-i-studenci/szkolne-kasy-oszczednosci/edukacja/brawo-bank/
Opiekunowie SKO
Informacje dla rodziców
SZANOWNY RODZICU
Z ogromną radością informujemy, że szkoła Twojego Dziecka bierze udział w nowym, rewolucyjnym programie Szkolnych Kas Oszczędności organizowanym przez PKO Bank Polski S.A. SKO to największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej kierowany do najmłodszych uczniów. W polskich szkołach jesteśmy obecni już od ponad 75 lat. Obecnie oszczędza z nami 150 tysięcy uczniów w ponad 1900 placówkach w całym kraju. Nowe SKO to jedyne tego typu rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale również w Europie!
SKO działa także w naszej szkole. Wspólnie z wychowawcami wyrabiamy u dzieci od klasy pierwszej nawyk systematycznego oszczędzania oraz właściwego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi. Uczymy wytrwałości w gromadzeniu wkładów oraz celowego ich wydatkowania. W tym roku szkolnym uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w konkursach i w akcjach związanych z zarobkowaniem i wspomaganiem innych.
Blog SKO
Od 9 listopada 2012 r. ruszył wreszcie nasz szkolny blog! Od września 2012 roku rozpoczęliśmy oszczędzanie na internetowych kontach bankowych. Z dnia na dzień kont przybywa i mamy już sporo oszczędności. Będziemy zamieszczać tu informacje o działalności SKO w naszej szkole oraz ważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Mamy nadzieję, że będziecie zaglądać na nasz blog i wspierać poprzez częste oddawanie głosów.
Wejdź na stronę szkolnego bloga i głosuj! Czekamy na komentarze i ważne dla nas głosy.
HISTORIA SKO
Pierwsza idea oszczędzania poruszana była już przez Komisję Edukacji Narodowej, która w 1773r. zalecała „ćwiczyć dzieci w oszczędzaniu". W 1925r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydał okólnik głoszący: "młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy". W 1927 r. rozpoczęły działalność Szkolne Kasy Oszczędności, które w 1935r. zostały objęte zarządem Pocztowej Kasy Oszczędności. Patronat nad Szkolnymi Kasami Oszczędności twa do dziś i jest statutowym obowiązkiem banku PKO BP S.A. Członkami SKO mogą być uczniowie ze szkół lub drużyn harcerskich działających przy szkole. Ich interesy wobec banku reprezentuje nauczyciel - opiekun SKO, na jego nazwisko wystawiana jest obiegowa książeczka oszczędnościowa, na którą wpłacane są oszczędności uczniów - członków SKO. Indywidualne wpłaty rejestrowane są w książeczce, której właścicielem jest uczeń. Aktualnie w Polsce działa około 3,5 tys. Szkolnych Kas Oszczędności, które zrzeszają ponad 350 000 członków. Aktualnie działa w Polsce ok. 2500 Szkolnych Kas Oszczędności, w tym ok. 2300 w szkołach podstawowych, ok. 185 w gimnazjach i ok. 15 w szkołach średnich. Zrzeszają one ponad 250 tys. Członków. Głównym celem prowadzenia Szkolnych Kas Oszczędności jest edukacja ekonomiczna. Taką rolę ma spełniać organizowany dla szkół od ponad 40 lat konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”. Bierze w nim udział ponad tysiąc SKO z całej Polski. Wiele szkół, bazując na dotychczasowych doświadczeniach doskonali formy oszczędzania i od lat utrzymuje się na czołowych miejscach list nagrodzonych zespołów.
Informacje dla uczniów
SKO: Słuchaj - Kalkuluj - Oszczędzaj
SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI WITA WSZYSTKICH UCZNIÓW!
SZCZEGÓLNIE WITAMY PIERWSZOKLASISTÓW,
życząc im dużo miłych chwil w naszej szkole.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO OSZCZĘDZANIA
W NASZEJ SZKOLNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCIOWEJ!
- bezpieczny, atrakcyjny graficznie, zrozumiały dla dzieci serwis bankowości internetowej;
- dedykowana oferta produktowa dla szkół, rad rodziców oraz praktyczna nauka obsługi konta bankowego dla uczniów poniżej 13 roku życia.
SKO jest aktywnie rozwijającym się programem o ogromnym potencjale edukacyjnym. Co roku, jego uczestnicy mają okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i zmierzyć się w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski, których celem jest wyróżnienie szkół i nauczycieli, którzy aktywnie popularyzują idee związane z oszczędzaniem.
W ramach SKO funkcjonują serwisy internetowe skierowane do dzieci i nauczycieli:
-
serwis bankowości internetowej sko.pkobp.pl - pierwszy w Polsce serwis bankowości internetowej dla dzieci poniżej 13 roku życia;
-
szkolneblogi.pl - platforma blogowa skupiająca szkoły uczestniczące w projekcie SKO.
SzkolneBlogi.pl oferują każdej ze szkół możliwość stworzenia autorskiego bloga opisującego życie uczniów oraz ich indywidualne postępy w programie SKO. Co miesiąc szkoły rywalizują o tytuł „Bloga Miesiąca”, w konkursie, w którym cenne nagrody funduje PKO Bank Polski. Udział w projekcie daje niepowtarzalną szansę promocji swoich działań i osiągnięć edukacyjnych.