• Jasełka szkolne

• Ślubowanie Pierwszoklasistów

Pasowanie

• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Rekrutacja elektroniczna. Rekrutacja od 23 marca 2020.

Zapraszamy do SP 58. Rodzicu, zapoznaj się z informacjami.

Zaczynamy sportową zabawę, przed nami 5 rund.

Zakwalifikowaliśmy się do programu "Pomarańczowa Siła".

Doradztwo zawodowe. Orientacja zawodowa. Wybór szkoły.

Poznaję - planuję - wybieram. Zapoznaj się z poradnikiem.

Marzec 2020

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.
Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.
1 marca 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, Ciotce Zgryzotce – następna w kolejności powieść nosząca tytuł Chucherko po publikacji przewidzianej na 2020 rok ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, pozostającą jednak pełną kontynuacją uniwersum Jeżycjady – historii rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn.

1975: Małomówny i rodzina

21. 2015: Feblik
  22. 2018: Ciotka Zgryzotka

Za Wikipedia.pl

„Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…

Kolejne tomy:

Za Wikipedia.pl

Listopad 2019

Autor: David Roberts
Tytuł: „Sufrażystki i Sufrażerki. Walka o równość”.

To bardzo mądra i odważna książka. Dodaje odwagi młodemu pokoleniu dziewczynek (i może chłopców). Pokazuje, jak kobiety, nastolatki, dziewczynki walczyły o swoje prawa. Dostarcza wiedzy o tym, co działo się w tamtych czasach, jak kobiety się czuły, wiedzy o walce o prawa kobiet do głosowania, o strajku głodowym kobiet.
Uważam, że kobiety mają prawo walczyć o swoje dobro. Kobiety dostają małe zarobki, a to nie jest fair. W przyszłości, jak będę miała pracę, to mam nadzieję, że będę dostawała za nią więcej pieniędzy. Poza tym chciałabym, żeby kobiety były na banknotach.

Rita z klasy 4 a

Październik 2019

Zachęcam do przeczytania serii powieści związanych ze znaną grą Minecraft. W pierwszej książce „Więźniowie Minecrafta” główni bohaterowie przenoszą się do świata gry. Są wśród nich fani tej gry, ale także ci, którzy się nią wcale nie interesują. Właśnie to powoduje, że książka jest pełna humoru, ciekawych wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji.
Druga część – „Najeźdźcy z Minecrafta” pokazuje odwrotną sytuację: istoty z tej gry przybywają do naszego świata.
Jak myślicie, czy poradzilibyście sobie w takich okolicznościach? Sięgnijcie po tę sympatyczną serię. Humor i warta akcja zapewnione.

Paweł z 7b