9maj dzienUE

Zdjęcie: http://europedirect-katowice.pl/index.php?id=34&code=5ae71695e786b

Święto Unii Europejskiej

1 maja minęła 16 rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

9 maja obchodzić będziemy  Dzień Europy, jest to dzień  w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Wtedy została ustanowiona deklaracja Roberta Schumana – w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i wraz z innymi krajami stała się jej członkiem. Innymi państwami, które w tym samym czasie dołączyły do Unii były: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. W tym roku obchodzimy szesnastą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Dało ono Polsce duże możliwości rozwoju. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że od 21 grudnia 2007 roku Polska należy do Schengen. Układ z Schengen to porozumienie mające na celu zniesienie kontroli osób przekraczających granicę między państwami członkowskimi tego układu. Dzięki temu my Polacy nie musimy się już martwić o załatwianie różnych dokumentów pozwalających nam na opuszczenie kraju.

Co roku w naszej szkole Szkolny Klub Europejski organizuje  Dzień Unii również w tym roku zapraszamy do uczestnictwa w tym Dniu poprzez udział w konkursie dla klas 1-8 szkoły podstawowej związanego z obchodami DNIA UE.

DzisiajDzisiaj1915