al. Krzywoustego 11, 40-870 Katowice     32 254 36 79      sp58katowice.pl  
 vulcan bip logo  
  • Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

  • Jasełka 2018

  • 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

  • Przegląd Małych Form Teatralnych - marzec 2019

  • Patronka Szkoły - Maria Dąbrowska

Oddziały 6a i 4d pojechały do centrum Katowic w celu dowiedzenia się czegoś na temat książek, ale nie takich, które stoją na naszych półkach, tylko książek dla ludzi niewidomych. W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Ligonia jest Oddział Książki Mówionej. Tam właśnie uczestniczyliśmy w warsztatach, które pomogły nam zrozumieć, jak wygląda świat ludzi, dla których składa się on nie z obrazów, ale dźwięków, faktur czy zapachów. Obejrzeliśmy film przedstawiający, jak pomagać takim osobom, dotykaliśmy książek pisanych alfabetem Breille'a, rozszyfrowywaliśmy napisany tym specyficznym alfabetem tekst, podziwialiśmy globus dla niewidomych, z zamkniętymi oczami układaliśmy puzzle. Przede wszystkim jednak mogliśmy porozmawiać z pracownikiem tej biblioteki - panem Czesławem, osobą która nie widzi. Poznaliśmy jego problemy, ale i sposoby na radzenie sobie w świecie osób, które widzą. Pokazał nam szachy dla niewidomych, napisał nasze imiona na specjalnej maszynie właśnie w języku Breille'a.
Jeśli zobaczycie osobę z białą laską, zapytajcie, w czym możecie pomóc, podajcie numer autobusu, który właśnie nadjeżdża, ostrzeżcie, że zbliża się do schodów, powiedzcie, czy prowadzą one w górę, czy w dół. Nie głaszczcie psa, który prowadzi niewidomego. My już wiemy, jak się zachować i mamy nadzieję, że będziemy mogli z dużą radością kiedyś udzielić komuś pomocy.

29 11 2018 biblioteka

J.G. 

Dzwonki

YouTube sport

YouTube channel

Facebook

Archiwum Galerii

Blog świetlicy

Blog SKO

Dziennik elektroniczny

ŚPP

Mapa witryny